پرستار سالمند در منزل

پرستار سالمند در منزل

نگهداری و مراقبت از سالمند در منزل اصول بنیادی دارد گاهی از عهده فرزندان نیز خارج میشود وجود پرستار سالمندان مراقبی که حتما باید آموزش های اختصاصی را دیده باشد. آموزش ها مراقبتی شامل مراقبت های مختلف برای سالمندان با توجه به مشکلاتشان است. مراقب باید آموزش احیای قلبی عروقی دیده باشد. تا درصورت لزوم بتواند اقدامات اولیه را انجام دهد. آشنایی با داروها نیز الزامی است. تفاوت بین سالمند سالم و سالمندی که به مراقبت ویژه نیاز دارد را بداند و علائمی که نشان دهنده بدحال شدن سالمند است را بشناسد.

خود مراقبتی و دگر مراقبتی سالمندان :

وقتی مراقبت از سالمندان را بررسی میکنیم سالمندان در۲ گروه قرار می گیرند سالمندانی که توان مراقبت از خود را دارند و سالمندانی که نیازدارند خانواده یا یک پرستار از آنها مراقبت کند. درهرصورت اطلاعات و آگاهی سالمند و مراقبان آنها برای حفظ سلامت و ارائه هرچه بهتر خدمات ضروری است.

خود مراقبتی و مراقبت از سالمندان :

این روزها در محافل پزشکی بحث خود مراقبتی به بحث داغی تبدیل شده و خاص همه سنین است و فقط طیف سالمند را دربر نمی گیرد. همه انسان ها و در هر سنی باید آموزش ببینند تا از خود مراقبت کنند. برای اینکه در این زمینه به یک نقطه مطلوب برسیم باید اصول کلی سلامت و توصیه های لازم برای دوره سالمندی سالم را بدانیم. سلامت جسم و روان با رعایت اصول بهداشتی،تغذیه ای و فعالیتی سالمی است که در طول سالها زندگی فرد برنامه ریزی شده است.

وقتی به سن سالمندی می رسیم باید بتوانیم سلامت را حفظ یا درواقع از خودمان مراقبت کنیم. بسیاری از سالمندان به طور مطلق سالم نیستند و کهولت سن باعث بروز بیماری هایی در آنها می شود و معمولا تعداد زیادی از آنها باید روزانه دارو مصرف کنند و تحت نظر پزشک باشند. بنابراین یک سالمند باید نحوه کنترل بیماری و مراقبت از خود را بداند. البته این بحث خیلی گسترده است.

در مواقع نیاز به یک متخصص پوست مواد نرم کننده برای پوست سالمند توسط پزشک تجویز شود یا اگر به دیابت مبتلاست به او آموزش داده شود تا مراقب پاهای خود باشد و هر روز از نظر وجود زخم آن را بررسی کند.(حس عمقی پاها در بیماران مبتلا به دیابت به دلیل درگیری عصبی کاهش پیدا می کند) و سالمندانی که دچار اختلال در راه رفتن هستند و احتمال زمین خوردنشان زیاد است.این افراد بهتر است از عصا استفاده کنند و با احتیاط تر قدم بردارند. عصا مانع زمین خوردن و شکستگی های ناتوان کننده در لگن و ران می شود. این موارد و توصیه های غذایی و فعالیت فیزیک و… گوشه کوچکی از اصول مراقبتی ساده هستند که تقریبا همه سالمندان با کمک پزشک و بالابردن سطح آگاهی خود می توانند آن را رعایت کنند.

دگر مراقبتی در سالمندان :

گاهی سالمندان ممکن است به اطرافیانشان وابسته باشند و نتوانند کارهای روزمره زندگی مانند لباس شستن، غذاپختن، خرید کردن، حمام رفتن و… را انجام دهند. در ایران بیشتر سالمندان کنار خانواده زندگی می کنند و آنها وظیفه نگهداری و مراقبت از سالمند را برعهده دارند و کارهای سالمند را انجام می دهند. و گاهی مسئولیت مراقبت از عهده و توان فرزندان نیز خارج میشود وجود پرستار سالمندان مراقبی که حتما باید آموزش های اختصاصی را دیده باشد لازم است.

سالمندی که دچار دمانس یا زوال عقل است به مراقبی صبور، باحوصله و بااخلاق نیاز دارد. یکی از اولین علامت بیماران مبتلا به دمانس فراموشی از موضوع و پرسیدن سوال های مکرر است. مراقب سالمند باید برای توضیح هر موضوعی اطلاعات بیشتری در اختیار او قرار دهد موضوع هایی که افراد سالم با یک اشاره کوتاه متوجه می شوند در سالمندان به توضیحات تکمیلی نیاز دارد. همچنین بیماران مبتلا به دمانس بی تاب و بی قرار هستند و باید به بی قراری آنها توجه و سعی کرد تا آرامش را به آنها برگرداند.

مراقبت از سالمندان در منزل توسط مراقبین امداد پرستاران مبین بصورت روزانه ، شبانه ، شبانه روزی و یا بصورت مقطعی (مدت معین) انجام میپذیرد.و کارشناسان بصورت ۲۴ ساعته آماده مشاوره و پاسخگوئی میباشند.