پیشگیری از درد قفسه سینه – پرستار سالمند

پرستار سالمند در منزل

 پیشگیری از درد قفسه سینه – پرستار سالمند

درد قفسه سینه  درمان طبیعی و پیشگیری از آن – نگهداری و مراقبت سالمند – پرستاری از سالمند در منزل را بررسی می کنیم.

درد قفسه سینه چیست؟


درباره مرکز مبین

مرکز مبینموسسه امداد پرستاران مبین با مجوز، و عقد قرار داد رسمی به شماره ثبت ۱۶۱۵ و شناسه ملی ۱۴۰۰۵۵۰۰۱۸۶ افتخار دارد در طول مدت فعالیت خود در زمینه پرستاری کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار در منزل و بیمارستان کارفرمایان خود را در سطح قابل قبولی راضی نگه داشته و شرایط و ملزومات رضایت مندی ایشان را توسط کارشناسان ، مشاورین مجرب ، تحصیل کرده و مسئولیت پذیر این موسسه فراهم نموده است.

http://mobincoo.com/wp-content/uploads/2015/12/800.jpg

شهر سلامتی

۵۰۰۰ مقاله روزانه از برترین سایت های ایران

موسسه امداد پرستاران مبین


درد قفسه سینه با طیف گسترده ای از شرایط بهداشتی تهدید کننده و غیرتهدید کننده در زندگی مرتبط است، که از آن جمله میتوان به حمله قلبی، پارگی آئورت، انسداد جریان خون در ریه یا آمبولی حملات پانیک و سوزش سر دل اشاره کرد. به طور کلی، درد قفسه سینه به دو دسته تقسیم می شود: درد قفسه سینه قلبی و درد قفسه سینه غیر قلبی.

درد قفسه سینه قلبی اغلب به عنوان آنژین شناخته می شود. چندین بیماری قلبی که همراه با درد قفسه سینه هستند شامل حملات قلبی، آترواسکلروز و اسپاسم عروق کرونر است.

مراقبت از سالمند در منزل
مراقبت از سالمند در منزل – سکته قلبی

درد قفسه سینه غیر قلبی اغلب با شرایطی در رابطه با ریه، آسیب های فیزیکی، شرایط گوارشی و ترس و یا اضطراب مرتبط است.

ناراحتی می تواند به سرعت و در قسمتهای مختلف، بسته به علت ریشه ای آن رخ دهد. به عنوان مثال، اگر احساس فشار یا سوزش همراه با تنگی نفس دارید، ممکن است درد قفسه سینه قلبی داشته باشید. از طرفی اگر با درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع، حس ترس و تعریق را تجربه کنید، ممکن است یک حمله پانیک داشته باشید. بهرصورت مراقبت اورژانس پزشکی برای شما توصیه می شود.

شرایط کمتر جدی که با درد قفسه سینه مرتبط هستند، شامل حملات وحشت و اضطراب، زخم معده، التهاب حاد و دردناک غده عصبی، آسیب عضلانی / اسکلتی، سوزش سر دل، GERD، سنگهای صفراوی و اسپاسم مری است. با این حال، این شرایط هنوز باید به طور مناسبی تشخیص داده شود تا اطمینان حاصل شود که درد قفسه سینه شما با یک بیماری جدی تر مرتبط نیست.

علائم و نشانه ها :

نشانه ها و علائم درد قفسه سینه کاملا گسترده هستند. در اینجا به شایع ترین علل ریشه ای آن اشاره شده است:

علائم درد قفسه سینه مرتبط با قلب :

فشار یا احساس درد سوزشی که در سینه، پشت، گردن، فک، شانه ها و یک یا هر دو بازو احساس می شود – یک ناراحتی عمومی که لزوما دردناک نیست – یک فشار در قفسه سینه– احساس پری دربالای شکم و قفسه سینه – احساس سوزش در قفسه سینه – تنگی در قفسه سینه – درد عمومی که بیش از چند لحظه ادامه داشته و با فعالیت بدتر می شود – دردی که می آید و می رود – احساس تنگی نفس – عرق سرد – سرگیجه – ضعف – حالت تهوع – استفراغ.

علائم پارگی آئورت :

این یک وضعیت بالقوه تهدید کننده زندگی است، اگرچه بسیار نادر است. اگر یکی از علائم زیر را تجربه کردید، به خصوص اگر پارگی آئورت در خانواده شما سابقه دارد، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. از آنجا که بسیاری از علائم حملات قلبی با سایر علائم مشابه است، اطمینان حاصل کنید که هر گونه سابقه قبلی از پارگی آئورت و یا سابقه خانوادگی را با اورژانس درمیان بگذارید:

درد در قسمت بالایی پشت- نفس نفس زدن – ضعف – احساس عجز و ازکار افتادگی – مشکل در صحبت کردن و یا ارتباط برقرار کردن – ضربان ضعیف تر در یک بازو نسبت به بازوی دیگر- گیجی و منگی – سرگیجه.

نشانه های مرتبط با ریه :

شرایط خاص ریه که با درد های قفسه سینه ارائه میشود، ممکن است شامل موارد زیر باشد :

آمبولی ریوی: یک اتفاق که در آن یک لخته خون در یک شریان ریوی قرار می گیرد و جریان خون را به بافت ریه متوقف می کند. درد ناشی از آمبولی ریوی به طور کلی با ضربان قلب سریع یا نامنظم، دشواری تنفس ناگهانی، غش کردن یا احساس سرگیجه همراه است. با اورژانس تماس بگیرید، چون یک آمبولی ریوی، تهدید کننده زندگی است.

ذات الجنب یا ورم پرده جنب: دراین وضعیت غشائی که ریه ها را پوشش می دهد، ملتهب می شود. در تنفس عمیق، سرفه یا عطسه اغلب درد قفسه سینه رخ می دهد.

پنومونی: تنگی نفس و درد شدید قفسه سینه علائم معمولی همراه با پنومونی است. پنومونی اغلب با علائمی دیگر که نشان دهنده عفونت است، همراه می باشد، علائمی مانند تب، لرز، تنگی تنفس و درد تیز و شدید که با نفس های عمیق و فعالیت بدنی مانند صعود از پله ها بدتر می شود.

تخریب ریه: ریه آسیب دیده به علت تروما و یا سایر شرایط اساسی، همراه با تنگی نفس ودرد حاد قفسه سینه است.

فشارخون وابسته به ریه: فشار خون بالا در شریان های ریه و سمت راست قلب می تواند باعث افزایش فشار خون ریوی شود. تنگی نفس در طول فعالیت، خستگی، درد و یا احساس فشار در قفسه سینه، تورم در پاها، مچ پا و یا آسیت (تجمع مایع در حفره صفاقی، که باعث تورم شکمی می شود)، ضربان تند، طپش قلب و آبی رنگ شدن پوست و لب ها، نشانه هایی از این شرایط بالقوه تهدید کننده زندگی است.

علائم مرتبط با گوارش :

چندین بیماری دستگاه گوارش از جمله GERD، سوء هاضمه، سنگ های صفراوی و برخی علائم پانکراس می تواند همراه با درد قفسه سینه خود را نشان دهد. علاوه بر تجربه درد در قفسه سینه، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

مزه ترش – احساس برگشت غذا در پشت حلق – مشکل بلع یا دیسفاژی – کاهش درد در هنگام تغییر موقعیت – افزایش درد در هنگام سرفه یا تنفس عمیق – قفسه سینه در هنگام لمس حساس است – درد در عرض چند ساعت ادامه دارد – سوزش سردل – احساس درد و سوزش در پشت جناغ سینه.

نشانه های عضلانی / اسکلتی مرتبط :

جراحت یا آسیب: آسیب به حفره قفسه سینه و یا فشار بیش از حد به عضلات قفسه سینهمی تواند موجب دردهای عمومی قفسه سینه شود که ماهیتی راکد، سوزنده، تیز یا حالت برق گرفته دارد. حالت Costochondritis: اغلب با فیبرومیالژیا همراه است، این حالت می تواند باعث درد غیر مرتبط با قلب شود.

این حالت اغلب به عنوان درد سیخ زننده، تیر کشنده یا سوزشی در دیواره قفسه سینه وقفسه صدری نشان داده می شود. این درد اغلب با فعالیت یا ورزش، عطسه، سرفه بدتر می شود. درد می تواند به بازوها و شانه ها برسد.

علائم مرتبط با اضطراب / هراس :

محققان بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشکده پزشکی هاروارد در سال ۲۰۰۲ دریافتند که نزدیک به ۲۵ درصد از بیمارانی که به دنبال درمان درد قفسه سینه هستند، اختلال هراس دارند. درد قفسه سینه یکی از شایع ترین علائم از حمله پانیک است و درد اغلب با ضربان تند قلب، تنفس سریع، تعریق فراوان، ترس شدید، تنگی نفس، سرگیجه، حالت تهوع و ترس از مرگ همراه است.

علل درد قفسه سینه و عوامل خطر :

علل شناخته شده درد قفسه سینه می تواند ناشی از دلایل قلبی، ریوی، هضم، احساسی، عضلانی و سایر علل ایجاد شود، از جمله:

علل مرتبط با قلب:

حمله قلبی: هنگامی که جریان خون به عضله قلب مسدود می شود. این اغلب نتیجه رگهای تنگ شده یا لخته شدن خون است.

آنژین: به طور کلی به عنوان درد قفسه سینه ناشی از جریان خون ضعیف به قلب شناخته شده است. آنژین غالبا ناشی از ایجاد پلاک در شریان ها است که تأمین خون قلب را به ویژه در هنگام وارد آمدن فشار محدود می کند.

پریکاردیت: التهاب کیسه اطراف قلب یا پریکارد می تواند در قفسه سینه درد ایجاد کند. پریکاردیت می تواند توسط یک ویروس یا عفونت دیگر، آسیب، یا پرتودرمانی ایجاد شده، و یا ممکن است یک اثر جانبی از داروهایی خاص باشد.

پارگی آئورت: یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که در آن شریان اصلی آئورت آسیب دیده و جداسازی لایه های داخلی رگ خونی اتفاق افتاده است. سپس خون بین لایه ها فشار وارد آورده و موجب پارگی می شود.

علل مرتبط با ریه :

آمبولی ریوی: یک لخته خون در شریان ریوی قرار می گیرد که جریان خون را به بافت ریه قطع می کند. به طور کلی ضربان قلب سریع یا نامنظم، مشکل ناگهانی در تنفس یا سرگیجه با آمبولی ریه همراه است. با مشاهده چنین نشانه هایی بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

ذات الجنب: هنگامی که غشایی که شش ها را احاطه کرده است، ملتهب می شود، ذات الجنب نامیده می شود. این می تواند درد قفسه سینه را در هنگام سرفه، عطسه یا تنفس عمیق، افزایش دهد.

ذات الریه:  پنومونی اغلب ناشی از عفونت است و اغلب با درد شدید قفسه سینه و تنگی نفس همراه است. این علائم اغلب با تب، لرز و سرفه همراه است.

تخریب ریه: هنگامی که یک ریه تخریب میشود، درد قفسه سینه می تواند به طور ناگهانی شروع شود و به مدت چند ساعت ادامه یابد. درد اغلب با تنگی نفس همراه است.

فشارخون وابسته به ریه: فشار خون بالا در شريان هايي که خون را به ريه ها حمل مي کنند، ميتواند باعث درد قفسه سينه شود.

علل مرتبط با گوارش :

سوزش سردل: درد قفسه سینه که به عنوان یک قسمت دردناک و سوزنده پشت جناغ سینه خود را نشان می دهد. به طور کلی زمانی اتفاق می افتد که اسید از معده به مری وارد شود.

اختلالات بلع: اختلالات ریوی که باعث بلعیدن دشوار یا دردناک می شود می تواند درد قفسه سینه ای شبیه به درد قفسه سینه قلبی ایجاد کند.

سنگهای صفراوی: سنگ های صفراوی یا التهاب کیسه صفرا می تواند درد شکمی را ایجاد کند که به ناحیه قفسه سینه منجر شده و موجب شبیه سازی درد قفسه سینه شود.

پانکراتیت: التهاب لوزالمعده می تواند یک وضعیت بالقوه خطرناک به نام پانکراتیت ایجاد کند. هر دو پانکراتیت مزمن و حاد می تواند درد شکمی فوقانی را که به پشت منتهی می شود ایجاد کند و اغلب به عنوان درد قفسه سینه توصیف می شود. این اغلب با افزایش ضربان قلب، تب، حالت تهوع و ورم شکم یا شکم حساس همراه است.

دلایل مرتبط اسکلتی /عضلانی :

علل استخوانی و عضلانی: سندرم درد مزمن، فیبرومیالژیا یا جراحت، کبودی یا شکستن دنده ها، ممکن است موجب درد قفسه سینه شود.

کاسکاندریت یا عفونت غضروفی دنده ها: اغلب همراه با فیبرومیالژیا، تروما، استفاده بیش از حد و یا آرتریت می باشد، این یک التهاب دیواره قفسه سینه بین دنده ها و جناغ سینه است که می تواند موجب درد تیر کشنده و سیخ زننده در قفسه سینه شود.

دلایل مرتبط با اضطراب و هراس :

حملات اضطراب و وحشت می تواند موجب درد قفسه سینه شدید شود که اغلب همراه با ترس شدید، ضربان قلب سریع، تنفس سریع، عرق فراوان، تنگی نفس، تهوع و ترس از مرگ است. علائم درد قفسه سینه اغلب فقط یک یا دو دقیقه طول می کشد.

زونا: واکنش مجدد ویروسی که سبب ایجاد آبله مرغان می شود و نوار بسیار دردناکی در اطراف پشت و دیواره قفسه سینه ایجاد می کند، زونا نامیده می شود.

تشخیص درد قفسه سینه :

اگر به اورژانس بروید یا با با آن تماس بگیرید (که قابل توصیه است)، سابقه پزشکی و سابقه خانوادگی شما علاوه بر علائم حاد شما نیز در نظر گرفته خواهد شد. برای تعیین علت اصلی درد قفسه سینه، تیم پزشکی شما طیف وسیعی از آزمایشات را سفارش می دهد.

#پرستار #پرستاری #پرستارکودک #پرستارسالمند #کودک #سالمند #بیمار #مرکز #مراقبت #نگهداری #مراقب #هزینه #بیمارستان #استخدام_مراقب #پرستار کودک در منزل #پرستار سالمند در منزل #مرکز پرستاری #مراقبت از سالمندان در منزل #خدمات در منزل #هزینه نگهداری سالمند در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *