تاثیر بینی در محافظت از ریه

پرستار سالمند
پرستار سالمند – پرستار کودک در منزل
تاثیر بینی در محافظت از ریه

بینی یکی از ارگان های حیاتی بدن است که نقش بسیار مهمی در سلامت بدن ایفا می کند. فيزيولوژي بيني بسيار مهم و پيچيده است. مهم‌ترين عمل بيني وظيفه آن در تسهيل تنفس است. اگر فردي تنفس از راه بيني را از دست بدهد بر سلامت بافت‌هاي ديگر نيز تأثير منفي خواهد گذاشت. وظایف اساسی بینی شامل ایجاد راه هوایی، حس بویایی، تنظیم دما، تنظیم رطوبت، تصفیه ذرات هوا و نقش در تكلم است.

ممکن است شما بینی تان را به عنوان یک «ارگان حیاتی» در نظر نگیرید، حال آن که این گونه است. برای درک اهمیت آن لازم است که یک سرماخوردگی سخت را تجربه کنید. گرفتگی بینی و ترشحات فراوان آن تاثیر قابل توجهی روی کیفیت زندگی، وضعیت تنفسی، خواب و کارایی شما خواهد داشت.

چرا بینی شما این اندازه مهم است؟


درباره مرکز مبین

مرکز مبینموسسه امداد پرستاران مبین با مجوز، و عقد قرار داد رسمی به شماره ثبت ۱۶۱۵ و شناسه ملی ۱۴۰۰۵۵۰۰۱۸۶ افتخار دارد در طول مدت فعالیت خود در زمینه پرستاری کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار در منزل و بیمارستان کارفرمایان خود را در سطح قابل قبولی راضی نگه داشته و شرایط و ملزومات رضایت مندی ایشان را توسط کارشناسان ، مشاورین مجرب ، تحصیل کرده و مسئولیت پذیر این موسسه فراهم نموده است.

http://mobincoo.com/wp-content/uploads/2015/12/800.jpg

شهر سلامتی

۵۰۰۰ مقاله روزانه از برترین سایت های ایران

موسسه امداد پرستاران مبین


بینی هوایی را که تنفس می کنید قبل از رسیدن به ریه تصفیه می کند. اکثر این فعالیت از طریق شاخک های بینی که روی دیواره های بینی واقع شده اند، انجام می شود. در یک فرد بالغ روزانه بین ۱۸ تا ۲۰ هزار لیتر هوا از بینی عبور می کند.

بینی شما با این اعمال از شما محافظت می کند :

۱ ) گرم کردن هوای ورودی و رساندن دمای آن به درجه حرارت بدن شما قبل از رسیدن به ریه.

۲ ) فیلتر کردن همه هوای ورودی و به دام انداختن ذراتی حتی به کوچکی گرده درختان.

۳ ) مرطوب کردن هوایی که تنفس می کنید به منظور جلوگیری از خشکی سطح پوشاننده داخل تراشه برونش و ریه شما.

بنا به دلایل فوق و دلایل بسیار دیگری، عملکرد طبیعی بینی بسیار ضروری است. اگر می خواهید لطفی به ریه هایتان بکنید، از بینی تان مراقبت کنید.


همراه بیمار در بیمارستان

پرستار سالمند در منزل


پیامد های اختلال در فعالیت بینی :

با توجه به ارتباط مهمی که ریه با بینی دارد، توجه کردن به مشکلات بینی مثل حساسیت بینی می تواند باعث پیشگیری از مشکلات ریوی یا بهبود آنها شود و برعکس بی توجهی به علائم بینی مثل انسداد بینی، عطسه های فراوان، آبریزش بینی، ترشحات عفونی و پشت حلق می تواند منجر به تشدید مشکلات ریوی شده و باعث بروز مشکلات دیگری شود. ازجمله:

۱ ـ احتقان بینی باعث کاهش حس بویایی می شود.

۲ ـ تنفس دهانی باعث خشکی دهان شده و این امر احتمال عفونت های دهان و حلق را افزایش می دهد و حس چشایی را کاهش می دهد. تنفس دهانی همچنین باعث می شود که ذرات مضر و باکتری ها بتوانند راحت تر به ریه برسند؛ هوای سرد و خشکی که در این حالت به ریه ها می رسد ترشحات ریه را غلیظ تر کرده، حرکت مژک هایی که مسوول تخلیه ترشحات ریه هستند را کند و در نتیجه عبور اکسیژن از ریه به درون عروق ریه را کاهش می دهد.

۳ ـ بی توجهی به آلرژی بینی احتمال پیدایش آسم را بیشتر می کند و در صورت ابتلا به آسم، علائم آن را تشدید می کند.

بنابراین ضروری است چنانچه بینی شما دچار مشکلاتی است برای جلوگیری از گرفتاری یا بدتر شدن علائم ریوی به فکر درمان و اصلاح مشکلات بینی خود باشید.

پرستار سالمند در منزل # عملکرد بینی#محافظت از ریه ها#مراقبت از سلامت دستگاه تنفسی#وظایف بینی نگهداری سالمند در منزل

یک دیدگاه در “تاثیر بینی در محافظت از ریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *