اعزام پرستار در منزل – پرستاری در منزل

اعزام پرستار در منزل – پرستاری در منزل

با بررسی اطلاعات و توصیه های مهم برای پیشگیری و مقابله با اختلالات دوره سالمندی وجود پرستار در منزل و آموزش روش های گوناگون از قبیل تنظیم رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد سالمند ، بررسی بیماری های شایع در این دوره از زندگی ، چگونگی نگهداری و مراقبت سالمندان در منزل و موارد ضروری دیگر در سلامت سالمند تاثیر قابل توجهی دارد.

مشکلات شایع سلامتی در دوره سالمندی :

۱)  بیماری های قلب و عروق و فشار خون  :

قلب شما در طول نیم قرن اول زندگی، همانند یک مترونوم (Metronome) تپیده است. اما همانطور که شما از دوران پیش یائسگی به دوران یائسگی عبور می کنید، میزان هورمون استروژن در بدن کاهش می یابد. تا قبل از این دوران، هورمون استروژن، میزان کلسترول خوب (HDL) را در بدن شما بالا و میزان کلسترول بد (LDL) را پایین نگه داشته است.در دهه ۵۰ سالگی، به دلیل بوجود آمدن تغییراتی در کلسترول، احتمال بروز مسایل و مشکلاتی در خصوص قلب و عروق و فشار خون، بسیار بیشتر از دهه ۳۰ سالگی و ۴۰ سالگی است.

۲) بیماری آلزایمر و پارکینسون  :

براساس گزارش منتشرشده از مایو کلینیک (Mayo Clinic) در حالی که اغلب افراد مبتلا به اختلال حواس و فراموشی، در سنین بسیار بالا به این عارضه مبتلا می شوند، اما در حدود ۵ درصد از افراد، علایم این بیماری را در هه ۵۰ سالگی و اوایل دهه ۶۰ سالگی تجربه می کند. بروز زودرس بیماری آلزایمر با جهش ژنتیکی خاصی در ارتباط است، و بنابراین، ابتلا به این بیماری در بین خانواده ها ادامه پیدا می کند. اگر یکی از خویشاوندان شما، در سنین جوانی به بیماری آلزایمر دچار شده است، در این صورت، حتما پزشک خود را در این خصوص مطلع سازید تا سلامت مغزی شما را نیز تحت بررسی قرار دهد.

۳) سرطان و انواع کانسرها :

در حالی که سرطان تخمدان می تواند در هر سنی رخ دهد، اما احتمال بروز آن در طی دهه ۵۰ و ۶۰ سالگی بیشتر است. علایم هشداردهنده سرطان تخمدان، شامل بروز نفخ، احساس درد در ناحیه لگن و ضرورت ناگهانی به دفع ادرار می باشد. همچنین، خانم هایی که شروع اولین قاعدگی در آنها، قبل از سن ۱۲ سالگی بوده است و یا شروع دوران یائسگی در آنان بعد از ۵۰ سالگی بوده است، در معرض خطر بیشتر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

۴) آرتروز ، درد و التهاب مفاصل :

استئوآرتریت شایع ترین نوع آرتریت بوده که در اثر از بین رفتن بافت غضروفی در مفاصل بروز می کند. احتمال مبتلا شدن به این عارضه در خانم ها، به ویژه بعد از سن ۵۰ سالگی، بیشتر از آقایان است. استئوآرتریت در زانوها و مفصل ران ظاهر می شود.

۵) چاقی  :

تغییرات هورمونی و متابولیکی مربوط به دوران یائسگی، افزایش وزن را برای خانم ها در دهه ۵۰ سالگی، مسئله ساز می کند، به ویژه هنگامی که جمع شدن توده چربی در قسمت میانی بدن باشد. بزرگی شکم که بسیار خطرناک است، با بروز بیماری دیابت و سرطان ارتباط دارد. دهه ۵۰ سالگی، دورانی است که باید در آن، تغییرات و نوسانات وزن را کنترل نمود.

۶) اختلالات دهان ، دندان و لثه  :

بعد از سن ۵۰ سالگی، خطر بروز بیماری های دندان ، دهان و لثه مضاعف می شود. علایم این بیماری، شامل بوی بد دهان که برطرف نمی شود، خونریزی لثه ها و حساس شدن آنها و احساس درد در هنگام جویدن غذا می باشد. اگر بیماری های لثه درمان نشوند، احتمال از دست دادن دندان ها نیز وجود دارد.درمان  بیماری های لثه، خطر بروز بیماری های قلبی، بیماری آرتریت و ورم مفاصل و مسایل و مشکلات جدی تر دیگر مربوط به سلامتی را کاهش می دهد.

برای هر نوع بیماری، دنبال نمودن یک برنامه و رژیم غذایی سالم و انجام حرکات و تمرینات ورزشی به طور مرتب و منظم، می تواند خطر بروز آنها را در شما کاهش دهد و همچنین اگر از لحاظ سلامتی، بروز مسئله و مشکلی را در خود متوجه شدید با پزشک تان مشورت نمایید.