و ظایف طحال در بدن – پرستار سالمند در منزل

پرستار سالمند در منزل

و ظایف طحال در بدن – پرستار سالمند

در این مقاله به بررسی و ظایف طحال در بدن – پرستار برای سالمند – مراقب سالمند در منزل می پردازیم.آیا بدون طحال نیز می توان زندگی کرد و اساساً طحال چیست؟ کجاست و کارش چیست؟

طحال، پشت معده و زیر دنده های سمت چپ قرار دارد، تقریباً به اندازه مشت انسان است. در هر دقیقه، تقریباً ۳۰۰ میلی‌لیتر خون با عبور از طحال تصفیه می شود. بدین گونه که طحال گلبول های قرمز خیلی مسن، آسیب دیده، تغییر شکل یافته و پلاکت های غیرطبیعی را از جریان خون خارج می کند.

همچنین سلول های خونی آسیب دیده مثل آهن و هموگلوبین در این عضو بازیافت می شوند. هر گونه سلول غیرطبیعی نیز با عبور از طحال، در تله آن می افتد و از سیستم خون خارج می شود.


درباره مرکز مبین

مرکز مبینموسسه امداد پرستاران مبین با مجوز، و عقد قرار داد رسمی به شماره ثبت ۱۶۱۵ و شناسه ملی ۱۴۰۰۵۵۰۰۱۸۶ افتخار دارد در طول مدت فعالیت خود در زمینه پرستاری کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار در منزل و بیمارستان کارفرمایان خود را در سطح قابل قبولی راضی نگه داشته و شرایط و ملزومات رضایت مندی ایشان را توسط کارشناسان ، مشاورین مجرب ، تحصیل کرده و مسئولیت پذیر این موسسه فراهم نموده است.

http://mobincoo.com/wp-content/uploads/2015/12/800.jpg

شهر سلامتی

۵۰۰۰ مقاله روزانه از برترین سایت های ایران

موسسه امداد پرستاران مبین


در یک انسان بالغ، هر روز حدود ۲۰ میلی لیتر گلبول قرمز فرسوده توسط طحال از رده خارجی می شود.

در طحال، لنفوسیت های B وجود دارند که در برابر میکروب ها اقدام به ترشح مواد ضدمیکروبی می کنند و بنابراین، طحال نقش مهمی در جلوگیری از برخی بیماری ها و عفونت ها دارد.

پرستار سالمند در منزل
پرستار سالمند در منزل

به علاوه، در مواقع ضروری که سلول های مغز استخوان انسان نمی توانند تولید خون داشته باشند، طحال وارد عمل می شود و خون سازی می کند.

وظیفه دیگر طحال، تأمین خون برای بافت هایی است که به دلایلی مانند جراحت و بیماری نیازمند خون رسانی ویژه اند.

از آنجا که طحال زیر دنده های پایینی قرار دارد، ممکن است در تصادفات با خرد شدن دنده ها، آسیب ببیند و دچار خونریزی شود.

در چنین مواردی، اگر شدت جراحت زیاد باشد، ممکن است پزشک معالج برای ممانعت از خونریزی داخلی در شکم، چاره ای جز برداشتن طحال نداشته باشد.

البته در یک حالت دیگر هم ممکن است طحال را بردارند و آن، زمانی است که طحال، بیش فعال باشد و بیش از حد مورد نیاز، سلول ها و گلبول ها را از خود بزداید.

بدون طحال هم می توان زندگی کرد چرا که در غیاب آن، سیستم لنفاوی کبد بخشی از مسؤولیت طحال را بر عهده می گیرد. ولی با توجه به این که طحال، تصفیه خون و تقویت سیستم ایمنی بدن را بر عهده دارد، کسانی که طحال شان برداشته می شود، باید واکسن ها و داروهای خاصی را دریافت کنند.

آنها باید در برابر هر گونه عفونت و بیماری حساسیت ویژه تری داشته باشند و تحت نظر پزشک معالج قرار گیرند. بنابراین ، بدون طحال به زندگی باز خواهند گشت و زیر نظر تخصصی پزشکی خواهند بود.

عصر ایران

پرستار کودک در منزل # پرستار سالمند در منزل# پرستار در منزل # مراقبت از سالمندان در منزل # خدمات در منزل # نگهداری سالمند در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *