ویتامین D و راشیتیسم در کودک – پرستار کودک

پرستار کودک در منزل

ویتامین D و راشیتیسم در کودک – پرستار کودک

در این مقاله به بررسی کمبود ویتامین D و راشیتیسم در کودک – هزینه پرستار کودک – اعزام مراقب کودک در منزل می پردازیم. Vitamin D یا به زبان فارسی ویتامین دی،از مهم ترین ویتامین ها برای بدن انسان میباشد که از طریق کنترل تعادل فسفر و کلسیم به استحکام و رشد استخوان ها کمک مینماید.ویتامین دی از ویتامین های محلول در چربی میباشد که نور آفتاب،تخم مرغ و شیر ۳ منبع دریافت این ویتامین هستند.اگر این ویتامین به بدن کم برسد در کهنسالی پوکی استخوان به سراغمان خواهد آمد.

چربی های حیوانی شیر و لبنیات جگر و زرده تخم مرغ منابع خوراکی ویتامین D هستند اما بهترین منبع برای تامین ویتامین D اشعه UV نور خورسید است که با تابش مستقیم این اشعه به بدن کلسترول موجود در زیر پوست به ویتامین D تبدیل می شود.


درباره مرکز مبین

مرکز مبینموسسه امداد پرستاران مبین با مجوز، و عقد قرار داد رسمی به شماره ثبت ۱۶۱۵ و شناسه ملی ۱۴۰۰۵۵۰۰۱۸۶ افتخار دارد در طول مدت فعالیت خود در زمینه پرستاری کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار در منزل و بیمارستان کارفرمایان خود را در سطح قابل قبولی راضی نگه داشته و شرایط و ملزومات رضایت مندی ایشان را توسط کارشناسان ، مشاورین مجرب ، تحصیل کرده و مسئولیت پذیر این موسسه فراهم نموده است.

http://mobincoo.com/wp-content/uploads/2015/12/800.jpg

شهر سلامتی

۵۰۰۰ مقاله روزانه از برترین سایت های ایران

موسسه امداد پرستاران مبین


کمبود ویتامین D سبب پوکی استخوان در بزرگسالان و راشیتیسم در کودکان می شود.

طبق آمار ۳۰درصد از کودکان تهرانی به علت الودگی هوا و زندگی آپارتمانی به راشیتیسم مبتلا هستند.اسکلت بدن از یکسری ریز مغذی های مواد معدنی تشکیل شده که مهم ترین انها کلسیم و فسفر است حدود ۹۹ درصد کلسیم و ۸۵ درصد از فسفر موجود در بدن در بافت استخوانی و دندانی به کار رفته است که این میزان بیانگر اهمیت این دو عنصر اساسی در ساخت اسکلت بدن است.مقادیری از منگنز _منیزیم_مواد الی و پروتئینی که مهم ترین انها کلاژن است در ساخت بافت استخوانی وجود دارند از این رو بزای اینکه از استخوان بندی محکمی برخوردار باشیم باید از نظر تغذیه ای توجه بیشتری به این عناصر داشته باشیم.

با مصزف جگر و زرده تخم مرغ ویتامین D تامین می شود  :

چربی های حیوانی شیر و لبنیات جگر و زرده تخم مرغ منابع خوراکی ویتامین D هستند اما بهترین منبع برای تامین ویتامین D اشعه UV نور خورسید است که با تابش مستقیم این اشعه به بدن کلسترول موجود در زیر پوست به ویتامین D تبدیل می شود.

کمبود ویتامین D عامل راشیتیسم و پوکی استخوان است:کسانی که دچار کمبود ویتامین ۳D می شوند از ساخت استخوانی خوبی برخوردار نخواهند بود به طوری که کمبود این ویتامین در کودکان شیزخوار و خردسال منجر به بیماری راشیتیسم خواهد شد و در بزرگسالان سبب ابتلا به پوکی استخوان میشود.

درباره عوارض کمبود ویتامین D و راشیتیسم در کودکان گفته شده _تاخیر در رشد دندان ها و عدم ایستادن روی پا از سن یک سالگی یا ایجاد مشکل در بسته شدن ملاج پسین است همچنین زمانی که وزن بالا می رود بر اثر فشار به استخوان های نرم پاها پرانتزی می شود در ضمن ایجاد بر امدگی روی استخوان دندان ها یا بر امدگی استخوان جناغ به سمت جلو همه از نشانه های بیماری راشیتیسم است.

در نحوه درمان بیماری راشیتیسم  :

در تشخیص به موقع این بیماری با تزریق ویتامین D در عرض یک هفته قابل درمان خواهد بود اما در تشخیص دیر هنگام سوء تغذیه غیر قابل برگشت است.

پوست غلات و حبوبات منبع خوبی از کلسیم است  :

روغن ها نقش موثری در تقویت استخوانها ندارند اما پوست غلات و حبوبات مانند دانه های کنجد کتان و سبوس گندم منابع خوبی از کلسیم هستند.

ابتلای ۳۰ درصد از کودکان تهرانی به راشیتیسم :

متاسفانه در جامعه ما ابتلا به پوکی استخوان رو به افزایش است حتی در تهران گزارش شده که تا ۳۰ درصد کودکان تهرانی به علت الودگی هوا و زندگی اپارتمانی مبتلا به راشیتیسم هستند. با توجه به این که مواد لبنی منبع بسیار خوبی برای تامین کلسیم_ فسفر _منیزیم و روی هستند و باید این میان وعده ها را افزایش داد.

#پرستار کودک در منزل #پرستار سالمند در منزل #پرستار در منزل #مراقبت از سالمندان در منزل #خدمات در منزل #نگهداری سالمند در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *