نگهداری از سالمند در منزل

نگهداری از سالمند در منزل

مراقبت از سالمندان و حفظ سلامت جسمی در دوره سالمندی و چگونگی خدمات پرستاری و نگهداری سالمند درایجاد سبک زندگی سالم ، رژیم تغذیه مناسب، چه از نظر ایمنی و سلامتی ، چه از لحاظ تغذیه ، دیابت و بیماری قلبی ،آلزایمر و پوکی استخوان و انواع دیگر در سنین سالمندی پدید می آیند شدت پیری به عوامل ژنتیکی، آسیب‌های وارد شده در طی زندگی و سابقه غذایی فرد بستگی دارد.راهکارهای نگهداری از سالمندان در برابر این عارضه ها چگونه است ؟

سرعت ذهنی سالمندان :

دهیدراتاسیون یا بی آبی که به علت دریافت کم مایعات ایجاد می‌شود می‌تواند باعث اختلال حواس در سالمندان گردد.کمبود پتاسیم نیز اثر مشابهی دارد. علیرغم آنکه بسیاری از سالمندان برای جلوگیری از تکرر ادرار، مصرف مایعات را محدود می‌کنند، اما بالا نگه داشتن سطح مایعات بدن در طی روز برای پیشگیری از دهیدراتاسیون ضروری است.موز، سایر میوه‌ها و آب سبزیجات منابع غنی پتاسیم هستند و باید در برنامه غذایی روزانه گنجانده شوند.

فعالیت فیزیکی سالمندان :

حفظ سطح فعالیت‌های فیزیکی در سالمندی بسیار مهم است. عضلات ورزیده در ثبات و قدرت بدنی سالمند بسیار موثرند.

در حقیقت عضلات ورزیده سطح واکنش‌های متابولیک بدن را بالا نگه می‌دارند و با نیرو و استحکامی که به بدن می‌دهند از زمین خوردن و شکستگی استخوان جلوگیری می‌کنند.تمرینات ورزشی می‌توانند به سلامت عقلانی و ذهنی سالمند نیز کمک کنند.که به حفظ استقلال سالمند و برخورداری آنان از زندگی سالم و لذت بردن از دوران سالمندی کمک می‌کند.

سلامت و ایمنی سالمندان :

ویتامین C موجود در سبزی‌ها و میوه‌ها، همچنین عنصر روی موجود در گوشت و ماهی برای بهبود زخمها و قدرت سیستم ایمنی بسیار مهم هستند. بنابراین مصرف رژیم غذایی غنی از این مواد مغذی یا استفاده از مکمل‌ها به همراه رژیم غذایی برای التیام زخم‌ها و مبارزه با عفونت‌ها توصیه می‌شود.

تغذیه در سالمندان :

استفاده از ماهی‌های روغنی نظیر ماهی آزاد، ساردین و شاه ماهی که منابع اسیدهای چرب ضروری‌اند برای سالمندان بسیار مفید است.این اسیدهای چرب ضروری به کاهش واکنش‌های التهابی در بدن و تخفیف علائم بیماری چون آرتریت روماتوئید کمک می‌کنند.

جذب مواد مغذی می‌تواند تحت تاثیر برخی داروها که باعث اختلال در اشتها، هضم و تولید بزاق می‌شوند، قرار گیرد و در نتیجه فرد در معرض خطر کمبود یک سری مواد مغذی قرار گیرد.

برای مثال فنی توئین که یک داروی ضد احتقان است جذب ویتامین D و فولات را کاهش می‌دهد. بیگوانیدها که در درمان دیابت استفاده می‌شوند باعث تخریب ویتامین B۲ و  فولات می‌شوند.تیازیدها که داروهای دیورتیک هستند و همچنین دیورتیک‌های حلقوی باعث کمبود پتاسیم، منیزیم و عنصر روی می‌شوند.اما توجه چندانی برای مقابله با این تداخلات در سالمندان صورت نمی‌گیرد.

حفاظت آنتی‌اکسیدانی :

دریافت مقادیر خوب مواد مغذی آنتی‌اکسیدان مانند ویتامین‌های C و E، مواد معدنی چون سلنیوم و فیتونوترینت‌هایی چون کاروتنوئیدها و بیوفلاونوئیدها خطر ابتلا به آب مروارید، آب سیاه، آرتریت و حتی تحلیل مغزی ناشی از تخریب سلول‌ها توسط رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهد.

حفظ سلامت استخوان‌ها :

پوکی استخوان که ناشی از کاهش مزمن توده استخوانی است غالباً باعث شکستگی استخوان خصوصاً در ناحیه ران و مهره‌ها می‌شود.بنابراین دریافت کافی کلسیم برای حفظ تراکم استخوانی در سالمندان بسیار ضروری است.

استئومالاسی، یا ریکتز بزرگسالان، ناشی از کمبود ویتامین D است، که برای جذب کلسیم لازم است.سطح ویتامین D در افرادی که به میزان کافی در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرند کمتر از حد طبیعی است بنابراین این افراد باید تخم‌مرغ، غلات صبحانه غنی شده با ویتامین D، روغن کبد ماهی و ماهی روغنی را حتماً در برنامه غذایی خود بگنجانند.

#مراقبت از سالمندان #نگهدار کودک و سالمند #مراقبت از سالمندان در منزل #استخدام نگهدار کودک و سالمند  #پرستار کودک و سالمند و بیمار #نگهداری از سالمند #هزینه نگهداری سالمند #مرکز خدمات پرستاری در منزل