نگهداری از سالمند در منزل

نگهداری از سالمند در منزل

افسردگی در سالمندان و لزوم مراقبت و نگهداری از سالمند ، افسردگی در سالمندان جزئی از پیری و سالمندی نیست بلکه مانند بیماری قلبی و دیابت ممکن است گاهی برخی سالمندان را مبتلا کند که در این صورت نیاز به نگهداری و مراقبت از سالمند وجود دارد به طور معمول از هر صد سالمند، پانزده نفر دچار افسردگی می شوند و باید تحت درمان قرار گیرند. و از این میان، آن دسته از سالمندانی که در خانه های سالمندان زندگی می کنند بیشتر گرفتار افسردگی می شوند. معمولا افرادی در سالمندی به افسردگی مبتلا می شوند که در سنین جوانی نیز به نوعی از این مشکل رنج می بردند اما اگر سالمندی در سنین جوانی مبتلا به افسردگی نبوده و این حالت در سنین بالا در او ایجاد شده است، باید به دنبال عوامل ایجاد کننده این مشکل در او بود.

ناراحتی و بی حوصلگی عادی روزمره با افسردگی کاملا متفاوت است ناراحتی و بی حوصلگی های عادی زمانی برطرف می شود که فرد وضعیتش را تغییر دهد یا خود را با انجام کارهای دیگر سرگرم کند اما افسردگی حالتی ثابت و ماندگار است و فرد نمی تواند با انجام کارهای دیگر تغییری در روحیه اش ایجاد کند. فرد افسرده به هیچ وجه حوصله ندارد خودش را با کارهای سرگرم کننده مشغول کند. زمانی که فردی افسرده می شود، باید تحت درمان قرار گیرد و دارو مصرف کند زیرا این وضعیت در صورتی که درمان نشود، بهبود نخواهد یافت. بسیاری از سالمندان افسردگی خود را پنهان می کنند زیرا می ترسند مبادا کسی به مشکل آنها پی ببرد و به خاطر فرهنگ جامعه برچسب «دیوانه» به آنها زده شود؛ در حالی که افسردگی یک بیماری کاملا عادی مانند دیگر بیماری ها است و باید درمان شود. در صورتی که افسردگی درمان نشود، ممکن است ماه ها یا حتی سال ها ادامه پیدا کند.

نشانه های افسردگی سالمندان :

۱) تمایلی به حضور در جمع ندارند و می خواهد تنها در خانه بماند.

۲) بیش از حد ساکت می شوند و در خود فرو می روند.

۳) تمایلی به غذا خوردن ندارند و کارهای روزانه و مورد علاقه خود را انجام نمی دهد

۴)  داروهایشان را مصرف نمی کند.

سالمندان کمتر از جوانان تحمل از دست دادن عزیزانشان را دارند و بی دلیل نیست که پس از فوت یکی از نزدیکان گرفتار افسردگی می شوند. در این مواقع باید با آنها صحبت کنید تا احساسات درونی شان را بیرون بریزند و آرام تر شوند. از او بپرسید در مورد از دست دادن فردی که فوت کرده است، چه احساسی دارد. به صحبت هایشان گوش دهید و به احساساتشان احترام بگذارید. آنها وقتی می بینند شما به صحبت هایشان گوش می دهید و احساساتشان را می پذیرید احساس آرامش و امنیت می کنند.

در این مواقع بهترین کار ارائه راهکار و پیشنهاد به طریق غیرمستقیم است.به جای اینکه او را وادار کنید بپذیرد که بی خوابی هایش به دلیل افسردگی است با او در مورد راه های بهتر خوابیدن صحبت کنید.روش های تن آرامی (relaxation) و خوراکی های مفید برای خواب عمیق تر را به او پیشنهاد دهید.

هرگز کارهایی را که خودشان می توانند انجام دهند، برایشان انجام ندهید، به خصوص زمانی که از شما کمک نخواسته اند. کمک های شما اگرچه به خاطر محبت و توجه است اما آنها را بیشتر به این نتیجه می رساند که دیگر توانایی ندارند و باید همواره فردی در اطراف آنها باشد تا کارهایشان را برایشان انجام دهد. کمک به فرد افسرده موجب می شود او احساس بی ارزشی و ناتوانی کند و در نتیجه برای دیگران زحمت و دردسر ایجاد کند.

گاهی اوقات برخی از سالمندان به هیچ وجه حاضر به همکاری با شما نمی شوند در این مواقع می توانید از پزشک معالجشان کمک بخواهید. سالمندان معمولا هر چند ماه یک بار برای معاینات معمول به پزشک مراجعه می کنند. می توانیدکمی قبل از موعد معاینه، با پزشک او صحبت کنید و او را در جریان حال سالمند تان قرار دهید. سالمندان معمولا حرف های پزشک معالجشان را قبول دارند و کارهایی را که پزشک به آنها می گوید، بهتر و ساده تر می پذیرند. پس از پزشک کمک بخواهید تا در صورت نیاز داروهای ضروری را برای او تجویز کند البته از پزشک بخواهید تا حد ممکن داروهای خواب آور تجویز نکند بلکه او را به فعالیت بیشتر ترغیب کند.

نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل توسط مراقبین امداد پرستاران مبین بصورت شبانه روزی ، روزانه ، شبانه ، و یا بصورت مقطعی (مدت معین) انجام میپذیرد.

نگهداری # پرستاری # سالمند # کودک # مراقبت # پرستار در منزل # نگهداری از سالمند # مراقبت از سالمند در منزل # نوزاد # بچه # نگهدار # بیمار # هزینه # بیمارستان # پرستار سالمند در منزل # مراقب # نگهداری سالمند در منزل