مراقبت از سالمند در منزل – پرستار سالمند

مراقبت از سالمند در منزل
مراقبت از سالمند در منزل – پرستار سالمند
روش های موثر برای سلامت کلیه ها

کلیه ها اندام بسیار مهمی در بدن می باشد که فعالیت های زیادی را بر عهده دارند. از جمله این فعالیت ها می توان به جذب مواد معدنی، تولید هورمون ها، تولید ادرار، تصفیه خون و از بین بردن سموم اشاره کرد. برخی از عادت ها وجود دارند که موجب آسیب دیدن کلیه ها می شود. توصیه می کنیم که از انجام این عادت ها پرهیز کنید.

با این حال، آسیب یا کاهش عملکرد کلیه ممکن است سال‌ها نادیده گرفته شود، زیرا این اندام می‌تواند کار خود را با ۲۰ درصد ظرفیتش انجام دهد.

مراقبت از کلیه قبل از این که دیر شود، اهمیت زیادی دارد. با عادت‌های رایجی که در طول زمان به کلیه آسیب جدی می‌زند، آشنا شوید :

۱) مصرف زیاد پروتئین :

مصرف زیاد پروتئین، بویژه گوشت قرمز، باعث افزایش بار متابولیک کلیه‌ها می‌شود و کار بیشتری را بر کلیه‌ها تحمیل می‌کند. این امر می‌تواند به آسیب‌های کلیوی یا نارسایی کلیه منجر شود.

۲) خواب ناکافی :

در طول شب، بدن بافت‌های آسیب دیده اندام‌هایی مانند کلیه را بازسازی می‌کند. به همین دلیل کمبود خواب مزمن با بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های کلیوی مرتبط است.

۳) عادت‌های قهوه‌ای

مراقبت از سالمند در منزل
مراقبت از سالمند در منزل – پرستار سالمند در منزل

کافئین همانند نمک، فشارخون را افزایش می‌دهد و به کلیه‌ فشار اضافی وارد می‌کند. مصرف زیاد قهوه در طول زمان، آسیب به کلیه‌ها را درپی دارد.

۴) مصرف مسکن :

در حالی که مسکن‌های طبیعی و ایمن زیادی وجود دارند، بسیاری از مردم برای تسکین دردهای مختصر به مصرف داروهای مسکن روی می‌آورند. مصرف زیاد یا نابه‌جای این داروها می‌تواند به آسیب شدید کلیه و کبد منجر شود.

۵) عادات شکری :

مطالعات نشان می‌دهد، احتمال وجود پروتئین در ادرار افرادی که روزانه دوبار یا بیشتر نوشیدنی‌ های شیرین مصرف می‌کنند، بیشتر است. وجود پروتئین در ادرار از نشانه‌های اولیه درست عمل نکردن کلیه‌هاست.

۶) کمبود ویتامین‌ و مواد معدنی :

کمبود بسیاری از مواد مغذی، خطر سنگ کلیه یا نارسایی کلیه را افزایش می‌دهد. برای مثال، ویتامین B۶ و منیزیم برای کاهش ریسک سنگ کلیه بسیار ضروری است.

۷) ننوشیدن آب کافی :


پرستار سالمند در منزل

مراقبت از سالمند در منزل


مهم‌ترین عملکرد کلیه، تصفیه خون و از بین بردن سموم و مواد زائد است. در صورت کمبود آب در بدن، سموم و مواد زائد در خون جمع شده و باعث آسیب جدی به بدن می‌شود.

۸) مصرف زیاد نمک :

بدن برای عملکرد درست به سدیم یا نمک نیاز دارد، اما مصرف زیاد نمک با اضافه کردن فشارخون، فشار زیادی به کلیه‌ها وارد می‌کند. بهتر است، روزانه بیشتر از پنج گرم نمک مصرف نشود.

۹) تخلیه نکردن مثانه :

نگه‌داشتن ادرار در مثانه، یک عادت ناسالم است که فشار ادرار را در کلیه‌ها افزایش می‌دهد و منجر به نارسایی کلیه، سنگ کلیه یا بی‌اختیاری ادرار می‌شود.

منبع : جام جم آنلاین

تاثیر نوشیدنی های شیرین بر کلیه ها#چه چیزهای کلیه را تهدید می کنند#عوارض مصرف زیاد نمک بر کلیه # پرستار سالمند در منزل # پرستار کودک در منزل # پرستار سالمند # پرستار کودک # پرستار در منزل # پرستار نوزاد # پرستاری سالمند # نگهداری از سالمند # پرستار بچه # نگهداری سالمند # همراه بیمار #استخدام پرستار بیمار در بیمارستان # قیمت پرستار سالمند در منزل # استخدام پرستار کودک # قیمت پرستار کودک در منزل # پرستار بیمار در منزل # هزینه نگهداری سالمند در منزل # نگهدار سالمند و کودک  # مراقبت از سالمند در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *