مراقبت از سالمندان در منزل

مراقبت از سالمندان در منزل

مراقبت ازسالمندان با پیشگیری از بیماری های سالمندی

پوکی استخوان در سالمندان تراکم استخوان در سنین سالمندی با افزایش سن کاهش یافته و با نرخ حدود ۱ درصد در سال کاهش می یابد. همچنین از هر ۵ مرد بالای ۵۰ سال، یک نفر در طول زندگی دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان خواهد شد.در نتیجه متخصصان توصیه میکنند تمام مردان بالای ۷۰ سال آزمایش تراکم استخوان بدهند و در صورتیکه عوامل خطر دیگری برایشان وجود دارد، پس از ۵۰ سالگی و زودتر به دنبال این آزمایش باشند.

عوامل بروز پوکی استخوان در سالمندان :

۱) سن بالا (بالای ۶۰ سال برای خانمها و بالای ۷۰ سال برای آقایان)

۲) سابقه پوکی استخوان در والدین،

۳) داشتن سابقه شکستگی قبلی یا سقوط و افتادن.

اختلالات تیروئیدی سالمندان

تیروئید بزرگ ترین غده درون ریز بدن است و دو نوع هورمون – T3 و T4 – تولید می کند که میزان سوزاندن انرژی و نحوه واکنش بدن به هورمون های استرس را کنترل می کنند. راه هایی وجود دارد که می توانند باعث اختلال در این غده شوند. دو نوع آنها کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید است.

مشکلات تیروئیدی با علائم و نشانه های خاصی در بدن پدید می آیند. از جمله این علائم نازک شدن یا سخت شدن پوست، ریزش مو، اختلال در چرخه قاعدگی، کاهش سوخت و ساز بدن و دیگر نشانه ها میباشند.

اختلال خواب سالمندان

خواب راحت و با آرامش باعث می شود زوال عقلی و اختلالات ناشی از فراموشی در ایام پیری کاهش یابد و تحقیقات جدید مشخص کرده است که خواب کافی به میزان ۹ ساعت در طول شبانه روز برای سلامت کهنسالان بسیار مفید است. کمبود خواب ابتلا به زوال عقل در سالمندان را افزایش می دهد.

متیو پاس، سرپرست تحقیق در دانشگاه بوستون آمریکا : مراحل مختلف خواب ممکن است تاثیر متفاوتی بر ویژگی های کلیدی بیماری آلزایمر گذارد. یافته ها نشان می دهد مکانیسم خواب REM (حالتی از خواب که فرد در آن حالت خواب می بیند) می تواند به عنوان پیش بینی کننده زوال عقل در نظر گرفته شود.

در این مطالعه، بروز اختلال خواب در افراد مبتلا به زوال عقل شایع است. اما مشخص نیست که ایا اختلال خواب در نتیجه زوال عقل اتفاق می افتد یا خواب مختل شده با ریسک زوال عقل در اینده مرتبط است.

به گفته محققان باید تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا خواب REM به حفاظت از مغز در مقابل زوال عقل کمک می کند یا به تغییرات اولیه مغزی که همراه با زوال عقل هستند، حساس است، انجام شود.

#مراقبت از سالمندان #نگهداری از سالمند #مراقبت از سالمندان درمنزل #استخدام نگهدار کودک و سالمند#پرستار کودک و سالمند و بیمار #مرکز خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل #نگهدار کودک و سالمند #هزینه نگهداری سالمند