عوارض دیابت در بارداری

پرستار در منزل
اعزام پرستار در منزل – موسسه پرستار کودک
عوارض دیابت در بارداری

دیابت، چهارمین علت نابینایی در سراسر جهان بعد از بیماری های تراخم، آب سیاه و آب مروارید می باشد. این موضوع بیانگر اهمیت بسیار بالا این بیماری است که حتما باید آن را مخصوصا در دوران بارداری جدی بگیرید. در این مقاله به عوارض دیابت در بارداری پرداخته ایم. توصیه می کنیم که این مقاله را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

متخصص چشم و فوق تخصص شبکیه با اشاره به اینکه بارداری سبب تغییراتی هورمونی می شود، گفت: بارداری، آسیب ناشی از دیابت به چشم را تا ۲ برابر افزایش می دهد، به همین علت بیماران دیابتی که می خواهند باردار شوند باید بیشتر مراقب چشم های خود باشند.

دکتر محمدباقر رجبی برلزوم کنترل قند خون و انجام معاینات منظم در این افراد تاکید و به آنان توصیه کرد که هر سه ماه به پزشک متخصص برای معاینه چشم مراجعه کنند.


درباره مرکز مبین

مرکز مبینموسسه امداد پرستاران مبین با مجوز، و عقد قرار داد رسمی به شماره ثبت ۱۶۱۵ و شناسه ملی ۱۴۰۰۵۵۰۰۱۸۶ افتخار دارد در طول مدت فعالیت خود در زمینه پرستاری کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار در منزل و بیمارستان کارفرمایان خود را در سطح قابل قبولی راضی نگه داشته و شرایط و ملزومات رضایت مندی ایشان را توسط کارشناسان ، مشاورین مجرب ، تحصیل کرده و مسئولیت پذیر این موسسه فراهم نموده است.

http://mobincoo.com/wp-content/uploads/2015/12/800.jpg

شهر سلامتی

۵۰۰۰ مقاله روزانه از برترین سایت های ایران

موسسه امداد پرستاران مبین


وی ادامه داد: چشم ها مانند برخی از اعضای بدن دچار عوارض ناشی از بیماری دیابت(Diabetes) می شود که فلج اعصاب چشم، خشکی چشم و آسیب به قرنیه و شبکیه از جمله این عوارض است.

رجبی گفت: وقتی صحبت از عوارض چشمی ناشی از دیابت می شود، شاید اولین قسمتی که به ذهن می رسد، آسیب به شبکیه است اما واقعیت این است که اغلب قسمت های چشم براثر دیابت در معرض آسیب است.

وی با اشاره به اینکه آسیب به غدد اشکی چشم یکی از عوارض بیماری دیابت است، گفت: خیلی از بیماران دیابتی دچار خشکی چشم هستند و نیاز است که از قطره های چشم به صورت مداوم استفاده کنند.

متخصص چشم و فوق تخصص شبکیه ادامه داد که عروق کوچک براثر دیابت دچار آسیب می شوند به همین دلیل عروق تغذیه کننده اعصاب چشم هم در معرض آسیب قرار می گیرند و فرد دیابتی ممکن است با فلج اعصاب چشمی و انحراف چشم به پزشکان مراجعه کند.

وی، آسیب به قرنیه را یکی دیگر از عوارض بیماری دیابت اعلام کرد و گفت: آسیب به قرنیه چشم در این بیماران مشاهده می شود، هرچند آسیب کم است اما این عضو چشم هم درگیر می شود.

رجبی ادامه داد: بیماران دیابتی که عمل جراحی عیوب انکساری انجام می دهند، باید بیشتر مراقب زخم قرنیه باشند، ممکن است ترمیم زخم آنان طول بکشد و در این حالت خطر عفونت افزایش می یابد و فرد ممکن است دچار عفونت قرنیه شود.

حدود ۳۵ درصد افراد دیابتی در ایران به آسیب شبکیه مبتلا هستند.


پرستار بیمار در بیمارستان

پرستار در منزل


متخصص چشم و فوق تخصص شبکیه با اشاره به اینکه آسیب شبکیه دراثر بیماری دیابت در دنیا از ۷ تا ۳۹ درصد گزارش شده است، گفت: حدود ۳۵ درصد افراد دیابتی در ایران به آسیب شبکیه مبتلا هستند.

وی، آسیب به شبکیه ناشی از دیابت را شایع ترین علت نابینایی در افراد بین ۲۰ تا ۷۰ ساله اعلام کرد و گفت: این عارضه خیلی از افرادی را می تواند نابینا کند که در سن فعالیت قرار دارند.

رجبی ادامه داد: آسیب به شبکیه چشم ناشی از دیابت، چهارمین علت نابینایی در جهان بعد از بیماریی های آب مروارید(Cataracts) ، تراخم و آب سیاه، است که این موضوع نشان دهنده اهمیت این بیماری است.

وی اظهار کرد: در ۶۰ درصد افراد با دیابت نوع ٢ که بیش از ۱۵ تا ٢٠ سال از بیماری شان می گذارد، انتظار داریم درگیری شبکیه پیدا شود. در دیابت نوع یک معمولا بعد از ۲۰ سال همه بیماران درجاتی از درگیری شبکیه را دارند.

متخصص چشم و فوق تخصص شبکیه با اشاره به اینکه بیمارانی که همزمان فشار خون و قند خون دارند احتمال درگیری شبکیه چشم شان به طور محسوس افزایش پیدا می کند، گفت: میزان آسیب به شبکیه در بیماران دیابتی سیگاری یا افراد دارای چربی خون بیشتر است.

رجبی ادامه داد که معمولا دیابت نوع یک زود تشخیص داده می شود و توصیه می شود این افراد بین ۳ تا ۵ سال به پزشک مراجعه کنند اما تشخیص دیابت نوع ۲ معمولا مدت ها طول می کشد به این دلیل توصیه می شود به محض تشخیص دیابت به چشم پزشک مراجعه کنند تا وضعیت شبکیه بررسی شود.

وی به مشکل ورم شبکیه چشم اشاره کرد و افزود: در مواقعی که بیمار دچار ورم شبکیه می شود از داروی جدیدی مثل آواستین استفاده می کنیم که در چشم تزریق و سبب کاهش تورم شبکیه می شود.

دیابت یک اختلال سوخت و سازی (متابولیک) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط سازوکارهای مختلف است. دیابت سه نوع اصلی دارد که شامل نوع ۱، نوع ۲ و بارداری است.

دیابت دارای عوارض زودس و دیررس است که بیماری قلبی- عروقی، نوروپاتی (آسیب دیدگی اعصاب)، نفروپاتی (بیماری کلیه) و چشمی از جمله عوارض دیررس دیابت و تواسیدوز یا کمای دیابتی، هیپو گلیسمی و هایپرگلیسمی از جمله عوارض زودرس این بیماری است.

منبع : شفا آنلاین

دیابت و ابتلا به خشکی چشم#عوارض دیابت#فلج اعصاب چشم با ابتلا به دیابت #  پرستار سالمند در منزل# پرستار کودک در منزل # پرستار سالمند # پرستار کودک # پرستار در منزل # پرستار نوزاد # پرستاری سالمند # نگهداری از سالمند # پرستار بچه # نگهداری سالمند # همراه بیمار #استخدام پرستار بیمار در بیمارستان # قیمت پرستار سالمند در منزل # استخدام پرستار کودک # قیمت پرستار کودک در منزل # پرستار بیمار در منزل # حقوق و دستمزد پرستار کودک در منزل

یک دیدگاه در “عوارض دیابت در بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *