علائم و نشانه های سرطان سینه – پرستار سالمند

پرستار در منزل

علائم و نشانه های سرطان سینه – پرستار سالمند

سرطان سینه از شایع ترین سرطان ها در میان زنان است که می تواند در سنین پایین هم خود را نمایان کند همه خانم های جوان و میانسال باید به این بیماری خطرناک هوشیار باشند و در صورت مشاهده هر نوع عارضه مرتبط با این بیماری به پزشک مربوطه مراجعه کنند برخی عوامل زمینه ساز برای سرطان سینه را در این بخش مورد بررسی قرار خواهیم داد با ما همراه باشید .

سرطان سینه چیست؟ : سرطان پستان یکی از انواع سرطانهاست که در آن سلولهای غیرطبیعی به صورت غیرقابل کنترل در یک یا هر دو سینه رشد می کنند. این سلولها می توانند بافت های اطراف را مورد تهاجم قرار داده و موجب تشکیل یک توده شوند که اغلب تومور نامیده می شود.همچنین این سلولها می توانند انتشار یافته و به بافتها وغدد لنفاوی اطراف گسترش یابند که به آن متاستاز گویند.محل های شایع متاستاز عبارتند از: ریه ها،استخوانها،کبد و غدد فوق کلیه.


درباره مرکز مبین

مرکز مبینموسسه امداد پرستاران مبین با مجوز، و عقد قرار داد رسمی به شماره ثبت ۱۶۱۵ و شناسه ملی ۱۴۰۰۵۵۰۰۱۸۶ افتخار دارد در طول مدت فعالیت خود در زمینه پرستاری کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار در منزل و بیمارستان کارفرمایان خود را در سطح قابل قبولی راضی نگه داشته و شرایط و ملزومات رضایت مندی ایشان را توسط کارشناسان ، مشاورین مجرب ، تحصیل کرده و مسئولیت پذیر این موسسه فراهم نموده است.

http://mobincoo.com/wp-content/uploads/2015/12/800.jpg

شهر سلامتی

۵۰۰۰ مقاله روزانه از برترین سایت های ایران

موسسه امداد پرستاران مبین


درگیری مغز،طحال و هیپوفیز کمتر دیده می شود اما هیچ عضوی مستثنی نیست.متاستاز ممکن است سالها پس ازمهار ضایعه اولیه آشکار گردد (گاه ۱۵ سال بعد). سرطان پستان سینه چپ را بیش از سینه راست مبتلا می سازد.

پرستار سالمند
امداد پرستاران مبین

علت اصلی ابتلا به سرطان پستان مشخص نیست و در ۱۰ درصد از زنان مبتلا به سرطان پستان هیچ نوع عامل خطر زائی شناخته نشده است، با این حال فاکتورهایی به عنوان عوامل خطر شناسایی شده اند که فرد را مستعد ابتلا به این بیماری می کنند. همچنین یک عامل خطر منفرد و خاص برای سرطان پستان وجود ندارد.

ترکیبی ازعوامل هورمونی، ژنتیک و احتمالاٌ عوامل محیطی می تواند خطر ایجاد سرطان پستان را افزایش دهد. توجه به این عوامل می تواند به شناسایی سریع و به موقع زنان در معرض خطر کمک کند.

مهم ترین عوامل عبارتند از:

۱) سن :  افزایش سن با افزایش خطر ابتلا به سرطان همراه است. این امر در مورد سرطان پستان نیز صادق است تا جایی که اغلب این بیماری در زنان بالای ۳۵ سال رخ می دهد. وقوع سرطان پستان در زنان آمریکائی بالای ۱۵ سال ده برابر بیشتر از زنان ۳۱ تا ۳۵ سال است.

۲) عوامل فردی : زنانی که در یک سینه مبتلا به سرطان پستان هستند، خطر ابتلا سینه دیگر نیز در آنها بیشتر است.

۳) جنس : واضح ترین عامل خطر برای سرطان پستان است، تا جایی که ۹۹ درصد از موارد سرطان پستان در زنان رخ می دهد.

۴) سابقه خانوادگی مثبت : سابقه خانوادگی یکی از شناخته شده ترین عوامل خطرزا در رابطه با سرطان پستان است. زنانی که سابقه ابتلا به سرطان پستان دربستگان درجه یک آنها به خصوص مادران و خواهران آنها وجود دارد، درمعرض خطر بیشتری قرار دارند.

۵) نولی پاریته (نداشتن زایمان) : در زنانی که زایمان نکرده اند و زنانی که بعد از سن ۳۱ سالگی اولین نوزاد زنده خود را به دنیا آورده اند، خطر سرطان پستان تقریبا دو برابر می شود.پرستار سالمند

۶) یائسگی بعد از ۵۵ سالگی : در زنانی که به طور طبیعی قبل از سن ۵۰ سالگی یائسه می شوند، خطر ابتلاء به سرطان پستان نصف زنانی است که بعد از سن ۵۵ سالگی یائسه می شوند.پرستار سالمند

۷) اختلاف جغرافیایی : در جهان غرب شیوع بیماری نسبت به کشورهای آسیایی و آفریقایی بیشتر است.

۸) ویروس ها

۹) چاقی

۱۰) مصرف الکل و سیگار : در مطالعات اپیدمیولوژیک، مصرف الکل همواره به عنوان قدیمی ترین عامل خطرزای ابتلا به سرطان سینه مطرح بوده است. به نظر می رسد مصرف الکل به میزان متوسط (یک یا دو مرتبه در روز) به دلیل تغییر در متابولیسم استروژن بیشتر خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

۱۱) بی تحرکی

۱۲) ابتلاء به سایر سرطانها :

زنانی که مبتلا به یکی ازانواع سرطانهای دستگاه تناسلی یا سایر سرطانها می باشند در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

۱۳) بیماری های خوش خیم پستان

۱۴) تابش اشعه یونیزان به ویژه در ناحیه قفسه سینه

روش هایی برای کاهش احتمال ابتلاء به سرطان سینه :

۱) ورزش: احتمال دارد که روش زندگی غیرفعال، احتمال ابتلاء به سرطان سینه را افزایش دهد. انجمن ملی سرطان آمریکا توصیه می کند که حداقل ۳ روز از هفته، به مدت ۲۳ تا ۸۰ دقیقه فعالیت فیزیکی انجام دهید.پرستار سالمند

۲) داشتن برنامه غذایی سالم و وزن مناسب: برنامه های غذایی پرچرب، ممکن است احتمال ابتلاء به سرطان سینه را افزایش دهد، داشتن یک برنامه غذایی سرشاراز میوه و سبزی،ممکن است خطر ابتلاء به برخی از سرطان ها ازجمله سرطان سینه را کاهش دهد.پرستار سالمند

۳) محدود کردن مصرف الکل : مصرف زیاد الکل، با کاهش احتمال ابتلاء به سرطان سینه ارتباط دارد.

۴) دادن آزمایش های منظم : ممکن است پزشک شما، تست های ماموگرافی و نیز آزمایش های منظمی را برای تشخیص سرطان توصیه کند که خودتان بتوانید آنها را انجام دهید، به ویژه پس از سن ۲۰ سالگی، تا بتوانید علائم اولیه سرطان سینه را ردیابی کنید.پرستار سالمند

درمان سرطان سینه :

۱) شیمی درمانی

۲) جراحی

۳) پرتو درمانی

۴) هورمون درمانی

۵) درمان بیولوژیک

سرطان،درمان سرطان،پرستار کودک،سرطان سینه،پرستار سالمند،شیمی درمانی،پرستار سالمند،انواع سرطان،پرستار سالمند،امداد پرستاران مبین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *