علائم آلرژی غذایی در بدن – پرستاری سالمند

پرستاری سالمند

علائم آلرژی غذایی در بدن – پرستاری سالمند

در این مقاله به بررسی علائم شایع آلرژی غذایی در بدن – نگهداری و پرستاری از سالمند در منزل می پردازیم.آلرژی غذایی بسیار شایع هستند و لیست خوراکی های آلرژی زا می تواند بسیار بسیار طولانی باشد، تازه این بدون به میان آوردن حساسیت های متقاطع است!

آلرژی غذایی چه نشانه هایی دارد :

آیا انواع مختلف علائمی که به واسطۀآلرژی غذایی به وجود می آیند را می شناسید؟اگر پس از خوردن یک ماده غذایی خاص با لکه های خارش دار، قرمز و متورم و ملتهب روی پوست مواجه شدید، یا اگر اطراف دهان تان حالت ملتهب و قرمز به خود گرفت، به احتمال زیاد نسبت به یکی از ترکیبات مصرفی تان آلرژی دارید.


درباره مرکز مبین

مرکز مبینموسسه امداد پرستاران مبین با مجوز، و عقد قرار داد رسمی به شماره ثبت ۱۶۱۵ و شناسه ملی ۱۴۰۰۵۵۰۰۱۸۶ افتخار دارد در طول مدت فعالیت خود در زمینه پرستاری کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار در منزل و بیمارستان کارفرمایان خود را در سطح قابل قبولی راضی نگه داشته و شرایط و ملزومات رضایت مندی ایشان را توسط کارشناسان ، مشاورین مجرب ، تحصیل کرده و مسئولیت پذیر این موسسه فراهم نموده است.

http://mobincoo.com/wp-content/uploads/2015/12/800.jpg

شهر سلامتی

۵۰۰۰ مقاله روزانه از برترین سایت های ایران

موسسه امداد پرستاران مبین


شاید شما هم تصور می کنید که آلرژی غذایی به دوران کودکی اختصاص دارد، اما یکی از مطالعات اخیر The Journal of Allergy and Clinical Immunology نشان می دهد که تقریبا نیمی از افراد مبتلا به آلرژی غذایی در بزرگسالی به این مشکل مبتلا می شوند.

محققان در این مطالعه پس از تحلیل های گسترده و عمیق به این نتیجه رسیدند که حدود ۴ درصد از مردم جهان به آلرژی غذایی مبتلا هستند. به گفته آنان، ۵ علامت مهم وجود دارند که ابتلا به آلرژی غذایی را نشان می دهند و هرگز نباید نادیده گرفته شوند.

پرستار سالمند در منزل
پرستار سالمند در منزل

نشانه های آلرژی غذایی که نباید نادیده گرفته شوند :

۱) تغییرات پوستی :

مهم ترین تغییرات پوستی ناشی از آلرژی غذایی عبارت اند از احساس خارش، بروز کهیرهای پوستی یا حتی تشدید اگزما که با قرمزی و تورم در پوست همراه است. این حالت ها معمولا در دست ها، پاها و پوست روی مفصل ها نمایان می شوند.

۲) علامت آلرژی غذایی :

اگر پس از خوردن یک ماده غذایی خاص با لکه های خارش دار، قرمز و متورم و ملتهب روی پوست مواجه شدید، یا اگر اطراف دهان تان حالت ملتهب و قرمز به خود گرفت، به احتمال زیاد نسبت به یکی از ترکیبات مصرفی تان آلرژی دارید.

۳) ضعیف شدن ضربان قلب :

در بعضی از موارد، آلرژی غذایی به مشکلاتی فراتر از مشکلات پوستی منجر می شود. طبق گزارش FARE، شکل گیری تغییرات در فشار خون (همراه با اُفت ناگهانی یا ضعیف شدن ضربان قلب) می تواند یکی از واکنش های آلرژیک بدن به آلرژی غذایی باشد. البته اگر فشار خون تان را همراه با همه وعده های غذایی بررسی نکنید، بعید است که اُفت خفیف آن را در این مواقع احساس کنید. با این حال، اگر این اختلال شدت زیادی داشته باشد، قطعا احساس خواهد شد.

مانند همه واکنش های آلرژیک دیگر، این علامت هم می تواند خفیف یا کاملا شدید باشد. پس اگر با حالت شدید آن مواجه شدید، اصلا وقت را تلف نکنید و خودتان را به اولین مرکز مراقبت های پزشکی برسانید.

۴) مشکل در ناحیه دهان :

آلرژی می تواند باعث شکل گیری خارش در دهان شود یا حتی سرفه های خشک ایجاد کند. این حالت معمولا در مواقع آلرژی داشتن به بعضی از میوه ها و سبزی ها به وجود می آید، چون این مواد غذایی دارای پروتئین های شبیه با گرده ها هستند. طبق گزارش محققان، این خارش معمولا به دهان محدود می شود و در عرض چند دقیقه پس از خوردن ماده غذایی مورد نظر از بین می رود.

علل شایع آلرژی غذایی :


نگهداری از سالمند در منزل

پرستاری سالمند در منزل


۱) احساس سنگینی و تنگی در قفسه سینه :

اگر در بلعیدن بعضی از وعده های غذایی با مشکل مواجه می شوید یا تنگی و سنگینی غیرعادی در قفسه سینه تان احساس می کنید، احتمالا به ازوفاژیت ائوزینوفیلی (eosinophilic esophagitis) مبتلا هستید.

آلرژی غذایی به راحتی می تواند واکنش های سیستم ایمنی را تحریک کند و تعداد زیادی از سلول های سفید خون (به نام ائوزینوفیلی) را به مری بفرستند. همین روند باعث شکل گیری التهاب می شود، مجرای گلو را تنگ می کند و حالتی به وجود می آورد که انگار غذا در این مسیر گیر می کند.

۲) اجابت مزاج فوری :

اگر خوردن یک ماده غذایی خاص در شما حالت تهوع ایجاد می کند یا شما را به توالت می کشاند، سریعا مساله را به مسمومیت غذایی یا مشکلاتی مانند عدم تحمل لاکتوز مرتبط نکنید. درواقع، اگر این حالت ها همیشه بعد از خوردن یک ماده غذایی خاص اتفاق می افتند، احتمالا به آلرژی غذایی مبتلا هستید.

پرستار سالمند در منزل # پرستار کودک در منزل # پرستار سالمند # پرستار کودک # پرستار در منزل # پرستار نوزاد # پرستاری سالمند # نگهداری از سالمند # پرستار بچه # نگهداری سالمند # همراه بیمار #استخدام پرستار بیمار در بیمارستان # قیمت پرستار سالمند در منزل # استخدام پرستار کودک # قیمت پرستار کودک در منزل # پرستار بیمار در منزل # هزینه نگهداری از سالمند در منزل # نگهدار سالمند و کودک  # مراقبت از سالمند در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *