علائم عفونت ادراري در كودكان

پرستار کودک در منزل

علائم عفونت ادراري در كودكان چیست؟

دکتر زهرا پورنصیری فوق تخصص کلیه کودکان در این باره می گوید: عفونت ادراری یک بیماری مهم و شایع میان کودکاناست که به علت وارد شدن میکروب به مجاری ادرار ایجاد می شود. این بیماری آنقدر مهم است كه هر پدر يا مادري بايد براي سالم ماندن فرزندش و دور ماندن او از اين آسيب‌ها و عواقب، آن را بشناسد. وقتي عفونت ادراري در بچه‌ها رخ مي‌دهد، ممكن است خودش نشانه وجود يك اختلال مهم‌تر در دستگاه ادراري كودك باشد. تقريبا شبيه به يك كوه يخ كه ما فقط سر آن را كه از آب بيرون زده مي‌بينيم. به همين دليل است كه در كودكان نمي‌توان مانند بزرگسالان فقط عفونت را با آنتي‌بيوتيك درمان كرد و پرونده بيماري را بست. كودكان بعد از اينكه عفونت‌شان درمان شد، بايد بررسي شوند تا علت ايجاد اين مشكل روشن شود. بايد به‌ طوركامل عفونت ادراري كودك‌تان را جدي بگيريد و تا روشن شدن همه چيز صبر داشته باشيد.

شيوع عفونت ادراري در كودكان
تقريبا ۵ درصد نوزاداني كه به‌علت تب به پزشك مراجعه مي‌كنند، دچار عفونت ادراري هستند. قبل از يك سالگي شيوع عفونت ادراري در پسرها بيشتر است و جالب است بدانيد قبل از۶ ماهگي شيوع عفونت ادراري در پسرهاي ختنه نشده ۱۰ برابر پسرهاي ختنه شده است. بنابراين ختنه يكي از عواملي است كه به جلوگيري از عفونت ادراري كمك مي‌كند.  در سنين زير يك سالگي، عفونت ادراري در پسرها بيشتر است اما در سنين بالاتر و به‌خصوص دوران مدرسه و در سنين بلوغ عفونت ادراري دردخترها بيشتر مي‌شود.


درباره مرکز مبین

مرکز مبینموسسه امداد پرستاران مبین با مجوز، و عقد قرار داد رسمی به شماره ثبت ۱۶۱۵ و شناسه ملی ۱۴۰۰۵۵۰۰۱۸۶ افتخار دارد در طول مدت فعالیت خود در زمینه پرستاری کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار در منزل و بیمارستان کارفرمایان خود را در سطح قابل قبولی راضی نگه داشته و شرایط و ملزومات رضایت مندی ایشان را توسط کارشناسان ، مشاورین مجرب ، تحصیل کرده و مسئولیت پذیر این موسسه فراهم نموده است.

http://mobincoo.com/wp-content/uploads/2015/12/800.jpg

شهر سلامتی

۵۰۰۰ مقاله روزانه از برترین سایت های ایران

موسسه امداد پرستاران مبین


علت عفونت ادراري :
چند عامل موجب عفونت ادراري در بچه‌ها مي‌شوند. يكي از اين عوامل سن است. به‌طوري كه سن كمتر از يك سال، شانس عفونت را بيشتر مي‌كند. دليل آن هم اين است كه در اين سن هنوز تكامل سيستم ايمني هنوز كامل نشده و بچه‌ها در برابر عفونت آسيب‌پذيرتر هستند. اختلالات ادرار كردن هم موجب عفونت ادراري در كودكان مي‌شوند. مثلا بچه‌هايي كه ادرارشان را زياد از حد نگه مي‌دارند بيشتر در معرض خطر عفونت ادراري هستند. اختلالات دستگاه ادراري مانند وجود مثانه نوروژنيك (مثانه عصبي) يا انسداد راه خروج ادرار هم مي‌تواند باعث ابتلا به عفونت ادراري شود. يكي ديگر از علل عفونت ادراري هم جمع شدن ميكروب‌ها در اطراف مجراي ادراري است كه به‌ويژه در پسرهاي ختنه نشده بيشتر اتفاق مي‌افتد. همچنين يكي از علل مهم عفونت ادراري برگشت ادرار يا ريفلاكس است كه بيشتر در دختربچه‌ها ديده مي‌شود. برگشت ادراري يا ريفلاكس به معناي آن است كه ادرار از مثانه به سمت بالا بر مي‌گردد. اين بيماري بسيار مهم است زيرا ممكن است باعث تخريب و از كار افتادن كليه‌ها شود.

پرستار کودک در منزل
امداد پرستاران مبین

راه‌هاي پيشگيري از عفونت ادراري :
يكي از بهترين راه‌ها براي پيشگيري از عفونت ادراري در بچه‌ها، ختنه است. اگر قبل از يك سالگي پسرها را ختنه كنيم، به ميزان زيادي از بروز عفونت ادراري در آنها جلوگيري مي‌شود. راه ديگري براي پيشگيري از عفونت ادراري وجود دارد، دادن آموزش به بچه‌ها در مورد عادات صحيح دستشويي رفتن و رعايت بهداشت. كودكان بايد ياد بگيرند كه ادرارشان را براي مدت طولاني نگه ندارند. همچنين تغذيه سالم، مصرف مايعات و ميوه‌ها و سبزي‌ها به كاهش بروز يبوست كودكان (كه خود مي‌تواند عاملي براي عفونت ادراري باشد) و سلامت دستگاه ادراري و دستگاه ايمني بدن كمك مي‌كند.پرستار کودک
علائم عفونت ادراري چيست؟
شناخت علائم عفونت ادراري در بچه‌ها خيلي مهم است چون بچه‌ها نمي‌توانند حرف بزنند و ما بايد از علائم ظاهري آن‌ها حدس بزنيم كه ممكن است دچار مشكلي باشند. حتي ممكن است گاهي علامت خاصي در اين گروه سني ديده نشود. در بچه‌هاي زير ۲ سال علائم تب، بي قراري، بوي بد ادرار، درد شكم، بي‌حالي و خوب شير نخوردن و وزن نگرفتن مي‌توانند علائم عفونت ادراري باشند. در كودكان بالاي ۲ سال علائم سوزش ادرار، تكرر ادرار، درد پهلو، تهوع و استفراغ و حتي اسهال هم به موارد فوق اضافه مي‌شود. يكي ديگر از علائم عفونت ادراري مي‌تواند تب‌هاي غيرقابل توجيه باشد. يعني كودكي كه دچار تب مي‌شود و هيچ علت ديگري براي آن پيدا نمي‌كنيم. اين كودك ممكن است به عفونت ادراري مبتلا باشد.پرستار کودک

چگونه درمان مي‌شود؟
وقتي كودك با اين علائم مراجعه كرد و آزمايش ادرار داد، اگر جواب آزمايش عفونت را نشان بدهد درمان شروع مي‌شود كه عمدتا شامل آنتي‌بيوتيك است. البته اگر كودك تب داشته باشد و بدحال باشد بايد بستري شود و آنتي‌بيوتيك‌ها را به‌صورت تزريقي و از راه سرم دريافت كند اما اگر وضعيت وي به حدي بحراني نباشد كه نياز به بستري شدن داشته باشد، با تشخيص پزشك مي‌تواند درمان را در منزل و با آنتي‌بيوتيك‌هاي خوراكي ادامه دهد. اگر كودك تب نداشته باشد ولي به هر دليلي قادر به خوردن شربت آنتي‌بيوتيك نباشد بازهم بايد بستري شود تا در بيمارستان آنتي‌بيوتيك‌ها را به‌صورت تزريقي دريافت كند.
دروه درمان چقدر طول مي‌كشد؟
طول دوره درمان عفونت ادراري نسبتا زياد و بين ۱۰ روز تا ۲ هفته است. نكته مهم در مورد درمان عفونت ادراري آن است كه وقتي درمان به پايان رسيد حتما بايد پيگيري‌هاي لازم انجام شود تا علت اصلي عفونت ادراري روشن شود. به عبارت ديگر، پزشك از والدين مي‌‌خواهد كه حدودا بين يك تا ۶ هفته بعد از پايان درمان، مجددا كودك را براي پيگيري بياورند.

اين هشدار را جدي بگيريد :
اگر كودك به موقع درمان نشود، ممكن است بافت‌هاي كليه آسيب ببينند و در آينده مشكلات بدي مثل نارسايي كليه و فشار خون بالا به سراغ كودك بيايد. بنابراين درمان عفونت ادراري در كودكان نبايد به تعويق انداخته شود يا ناتمام رها شود. همچنين بعد از اينكه كودك درمان شد بايد حتما پيگيري‌ها و مراجعات بعدي را جدي بگيريد. هدف از اين پيگيري‌ها و بررسي‌ها آن است كه از بروز عوارض آتي عفونت‌جلوگيري شود. اگر كودكي دچار عفونت ادراري شود و اين عفونت به كليه او آسيب بزند، اين كودك بايد تا بزرگسالي از نظر فشار خون و دفع پروتئين در ادرار مورد بررسي قرار بگيرد.پرستار کودک

بعد از اينكه عفونت ادراري درمان شد ممكن است لازم باشد كودك براي مدتي مصرف آنتي‌بيوتيك را ادامه دهد تا از ابتلاي مجدد او به عفونت اداري جلوگيري شود. به اين كار پيشگيري با آنتي‌بيوتيك يا پروفيلاكسي مي‌گوييم كه با همان آنتي‌بيوتيك‌هاي معمولي ولي با دوز كمتر انجام مي‌شود. كودكان به‌ويژه در سنين زير ۵ سال تا وقتي به‌طور كامل از نظر اختلالات ساختاري دستگاه ادراري بررسي نشده‌اند بايد آنتي‌بيوتيك مصرف كنند و تا وقتي پزشك اطمينان حاصل كند، دستگاه ادراري هيچ مشكلي ندارد مصرف آنتي‌بيوتيك بايد ادامه پيدا كند. اما اگر دستگاه ادراري مشكل داشت، بايد حتما آنتي‌بيوتيك ادامه پيدا كند. در بعضي كودكان مصرف آنتي‌بيوتيك براي پيشگيري از عفونت‌هاي بعدي اهميت ويژه‌اي دارد از جمله كودكان زير ۶ ماه، كودكاني كه سابقه عفونت ادراري داشته باشند، كودكاني كه برگشت ادرار دارند، كودكاني كه بررسي دستگاه ادراري آنها نشان‌دهنده انسداد است، يا كودكاني كه به هر دليل سيستم ايمني ضعيفي دارند. به علاوه كودكاني كه مكررا مبتلا به عفونت ادراري مي‌شوند ولي در عين حال هيچ‌گونه مشكلي در سيستم ادراري شان ندارند، آنها هم بايد آنتي‌بيوتيك را براي مدت طولاني مصرف كنند.

عفونت ادراری در کودکان، عفونت کودک،پرستار کودک،درمان عفونت،نگهداری کودک،علت عفونت کودک -امداد پرستاران مبین 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *