سکته مغزی در سالمندان – پرستار سالمند

پرستار سالمند در منزل care-of-the-elderly

سکته مغزی در سالمندان – پرستار سالمند

مراقب این بیماری مهلک باشید این عارضه خطرناک ربطی به سن و سال شما ندارد و نمی توان گفت مختص یک گروه سنی خاص است بلکه همه در معرض خطر آن قرار دارند و ممکن است هر لحظه به آن چرا شوند!

امروزه به علت استرس، مسائل و فشارهای روانی و اجتماعی زیادی که افراد همه روزه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و یا تغییر در عادات زندگی و شیوه‌ی تغذیه افراد، شاهد بروز بیماری‌های متعددی هستیم که زمانی رخ داد هر کدام از این بیماری‌ها موجب تعجب سایرین می‌گردید، اما در حال حاضر شتری است که ممکن است درب خانه‌ی هر کسی بخوابد و کوچک و بزرگ هم نمی‌شناسد.

یکی از این بیماری‌ها سکته مغزی است که همواره آمار و ارقامی مبنی بر افزایش مرگ‌های ناشی از سکته مغزی منتشر می‌شود در زمان سکته مغزی مرگ و حیات فرد در گرو ثانبه‌ها است. بنابراین تک تک این ثانیه‌ها می‌تواند بسیار سرنوشت ساز باشد.


درباره مرکز مبین

مرکز مبینموسسه امداد پرستاران مبین با مجوز، و عقد قرار داد رسمی به شماره ثبت ۱۶۱۵ و شناسه ملی ۱۴۰۰۵۵۰۰۱۸۶ افتخار دارد در طول مدت فعالیت خود در زمینه پرستاری کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار در منزل و بیمارستان کارفرمایان خود را در سطح قابل قبولی راضی نگه داشته و شرایط و ملزومات رضایت مندی ایشان را توسط کارشناسان ، مشاورین مجرب ، تحصیل کرده و مسئولیت پذیر این موسسه فراهم نموده است.

http://mobincoo.com/wp-content/uploads/2015/12/800.jpg

شهر سلامتی

۵۰۰۰ مقاله روزانه از برترین سایت های ایران

موسسه امداد پرستاران مبین


محمد علی اکبریان متخصص مغز و اعصاب

در خصوص علل بروز سکته مغزی می‌گوید: نرسیدن خون به مغز به دلیل اسنداد یا پارگی در رگ‌های مغزی را اصطلاحا سکته مغزی می‌گوییم که این اتفاق عروقی در مغز در هر سنی از شیرخوارگی تا سنین بالا اتفاق می‌افتد که بیشترین علت آن لخته شدن خون در عروق مغزی یا انسداد عروق مغزی به دلیل فاکتورهای مساعد کننده‌ی خونریزی یا اختلال عروقی مغز مثل بالا بودن چربی، دیابت، بالا بودن، فشار خون، بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌هایی که سیستم انعقادی خون را مختل می‌کند، است.

مردان بیشتر در معرض سکته‌ی مغزی قرار دارند :

هزینه نگهداری از سالمند در منزل
هزینه نگهداری از سالمند در منزل – پرستار سالمند در منزل

اکبریان در خصوص احتمال بروز سکته مغزی در مردان و زنان گفت: بیماری‌های زمینه‌ای مثل فشار خون، دیابت و استرس و فشارهای اجتماعی و همچنین مصرف سیگار، دخانیات و حتی مواد افیون می تواند موجب بروز سکته‌ی مغزی شود که موارد ذکر شده در مردان بیشتر از زنان دیده می‌شود بنابراین احتمال بروز سکته‌ی مغزی در مردان بیشتر از زنان است. سیگار و دخانیات باعث تصلب شرایین، سفتی عروق و در نتیجه ترومبوز مغزی “گشاد و تنگ شدن رگ‌های مغزی” می‌گردد و سکته مغزی اتفاق می‌افتد.

افراد مشکوک به سکته‌ی مغزی را بشناسیم :

این متخصص مغز و اعصاب درباره‌ی علائم و نشانه‌های بروز سکته‌ی مغزی اظهار کرد: سکته‌ی مغزی در هر رگ از مغز رخ دهد در قلمرو همان رگ علائمی را به دنبال دارد و شخص ممکن است دچار تاری دید و اختلال در بینایی، ضعف یک طرفه‌ی بدن همراه با لخت و بی حسی، سرگیجه، اختلال در سطح هوشیاری، اختلال در تکلم و… شود که اگر به صورت اتفاقی و ناگهانی اتفاق بیفتد باید به سکته مغزی مشکوک شویم.

با بیمار سکته‌ی مغزی چه کنیم؟

دکتر محمدعلی اکبریان در خصوص نحوه‌ی کمک رسانی اطرافیان به فردی که دچار سکته‌ی مغزی شده است، عنوان کرد: وقتی فرد علائم سکته‌ی مغزی را از خود نشان می‌دهد باید فرد در حالت استراحت کامل قرار بگیرد و در صورتی که فرد بیمار استفراغ نکند و مواد غذایی به ریه او برگردد و بلافاصله باید با مراکز اورژانس تماس بگیریم چون سکته مغزی امروزه یکی از اورژانس‌های بسیار مهم محسوب می‌شود که اگر بتوانیم در ۳ تا ۴ ساعت اول بیمار را به اورژانس برسانیم تا اندازه‌ی زیادی قابل پیشگیری است و ممکن است سکته مغزی بدون عوارض مغزی بهبود یابد.

تجویز خودسرانه ای دارو ممنوع!


مراقبت از سالمند در منزل

پرستار سالمند در منزل


اکبریان افزود: وقتی با افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند مواجه می‌شوید هرگز خود سرانه از دارو استفاده نکنید. بهتر است سریعا فرد را به اورژانس برسانید تا در صورت نیاز داروی مناسب برای او تجویز شود چون ممکن است فرد دچار اختلال بلع باشد یا استفراغ کند و یا فشار خون او بالا و پایین رود و استفاده خود سرانه دارو زمانی که علت سکته مغزی خونریزی باشد موجب افزایش خونریزی و در نهایت مرگ وی می‌گردد.

چگونه دچار سکته‌ی مغزی نشویم؟

دکتر محمد علی اکبریان متخصص مغز و اعصاب درباره‌ی نقش تغذیه بر پیشگیری از ابتلا به سکته‌ی مغزی بسیار موثر است به طور مثال افرادی که مایعات به بدن آنها کمتر می‌رسد بیشتر در معرض ابتلا به سکته‌ی مغزی قرار دارد. همچنین استفاده منظم از گیاهانی همچون اناب و زرشک موجب رقیق شدن خون و در نهایت موجب کاهش ابتلا به سکته مغزی می‌گردد.

ابتلا به سکته مغزی#پس از سکته مغزی#خطر سکته مغزی#درمان سکته مغزی#سکته مغزی علت سکته مغزی # پرستار سالمند در منزل # پرستار کودک در منزل # پرستار سالمند # پرستار کودک # پرستار در منزل # پرستار نوزاد # پرستاری سالمند # نگهداری از سالمند # پرستار بچه # نگهداری سالمند # همراه بیمار #استخدام پرستار بیمار در بیمارستان # قیمت پرستار سالمند در منزل # استخدام پرستار کودک # قیمت پرستار کودک در منزل # پرستار بیمار در منزل # هزینه نگهداری سالمند در منزل # نگهدار سالمند و کودک  # مراقبت از سالمند در منزل

3 دیدگاه در “سکته مغزی در سالمندان – پرستار سالمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *