رفتارهای ناهنجار در سالمندان – پرستار سالمند

مراقب و پرستار سالمند

رفتارهای ناهنجار در سالمندان – پرستار سالمند

چگونگی مدیریت و کنترل برخی رفتارهای ناهنجار در سالمندان

بروز برخی از مشکلات در دوران سالمندی باعث رفتارهای ناهنجار در سالمندان می شود. آیا طرز برخورد با این رفتارها را بلدید؟

سالمندان برکت خانه هستند احترام به سالمندان هم در آموزه های دینی وهم در آموزه های اخلاقی دارای اهمیت فراوانی است . دوره سالمندی سرشار از انواع احساس کمبودهایی مانند از دست دادن همسر، دوستان و نزدیکان، عدم استقلال مالی و نارسایی های جسمانی است. بروز این مشکلات ومشکلات دیگر باعث می شود سالمندان ، رفتارهای ناهنجاری از خود بروز دهند که ما باید با چگونگی و طرز برخورد با برخی رفتارهای ناهنجار در سالمندان آشناییت داشته باشیم.


درباره مرکز مبین

مرکز مبینموسسه امداد پرستاران مبین با مجوز، و عقد قرار داد رسمی به شماره ثبت ۱۶۱۵ و شناسه ملی ۱۴۰۰۵۵۰۰۱۸۶ افتخار دارد در طول مدت فعالیت خود در زمینه پرستاری کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار در منزل و بیمارستان کارفرمایان خود را در سطح قابل قبولی راضی نگه داشته و شرایط و ملزومات رضایت مندی ایشان را توسط کارشناسان ، مشاورین مجرب ، تحصیل کرده و مسئولیت پذیر این موسسه فراهم نموده است.

http://mobincoo.com/wp-content/uploads/2015/12/800.jpg

شهر سلامتی

۵۰۰۰ مقاله روزانه از برترین سایت های ایران

موسسه امداد پرستاران مبین


رفتار های ناهنجار سالمندان :

سالمندان، برکت خانه و خانواده هستند. وجود آن ها مایه امید و دعای خیرشان، توشه زندگی ماست. تا هستند باید قدرشان را بدانیم. روزی که در بین ما نباشند، حسرت و دریغ تا آخر عمر گریبانگیرمان خواهد بود. ما باید مطمئن باشیم هر چقدر به آن ها احترام بگذاریم، به اجر، قرب و ارزش خود می افزاییم. امروز به چند نکته در تعامل با سالمندان و بیان چند راهکار در مواجهه با برخی رفتار های ناهنجار آن ها می پردازیم.

نکات مهم طلایی :

پرستار سالمند در منزل
پرستار سالمند در منزل

قدیمی ها نسبت به حفظ حرمت و احترام بزرگ تر ها بسیار حساس و مقید بودند و همواره این ضرب المثل را زمزمه می کردند:«به هر دست بدهی با همان دست می گیری». آن ها بسیار معتقد بودند نتیجه اعمال و رفتارهایشان را به ویژه در شیوه رفتار با والدین شان خواهند دید. شاید شما هم کسانی را دیده اید که متأسفانه با والدین خود رفتار مناسبی نداشته اند و وقتی خودشان به سنین سالمندی رسیده اند.

همان برخورد ها را از سوی فرزندانشان مشاهده کرده اند. بنابراین بسیار مهم است که بدانیم عمر ما هم به سرعت برق و باد می گذرد و جوانی ما هم جاودانه نخواهد ماند و اگر به سنین سالمندی برسیم، انتظار داریم فرزندانمان حرمتمان را حفظ کنند. یادمان باشد به هر دست بدهیم با همان دست می گیریم.

پدر و مادر سالمندی که امروز از انجام برخی کار های عادی ناتوان است یا آن ها را به کندی و با سختی انجام می دهد، روزی جوان بوده است و کارهایش را با سرعت، به تنهایی و هر گونه که دوست داشته، انجام می داده و از استقلال و اقتدار برخوردار بوده است، پس با غرولند کردن، چشم غره رفتن و خدای ناکرده ابراز بی حوصلگی و برخورد پرخاشگرانه ناتوانی آن ها را به رخشان نکشیم که اگر آهی از دل سوخته و شکسته آن ها برآید، بدون هیچ تردیدی روزگارمان سیاه خواهد شد حتی اگر سال ها بگذرد.

آیا طرز برخورد با رفتارهای ناهنجار در سالمندان را می دانید؟


نگهداری از سالمند در منزل

پرستار سالمند در منزل


گاهی سالمندان با رفتار هایی ما را عصبی و ناراحت می کنند. حتی گاهی از برخی رفتار های آن ها به لجبازی تعبیر می کنیم یا اذیت کردن و مانند این تعابیر. گاهی این رفتار ها ناشی از علت خاصی است؛ ممکن است نوعی اعتراض را نشان می دهند و گاهی ممکن است به دلیل وجود اختلال یا عوارض افزایش سن باشد که می توان با پزشکان و روان شناسان مشورت کرد و (در صورت امکان) با رفع علت رفتار، عوارض و آثار آن را کاهش داد.

ولی به طور کلی باید همواره به خاطر داشته باشیم خداوند ناظر رفتار و اعمال ماست و شاید در حال گذراندن مرحله ای از امتحان الهی هستیم. خوب است برای افزایش صبر و حوصله مان چند کار را انجام بدهیم:

همواره خوبی ها، از خود گذشتگی ها، همراهی ها و سختی هایی را که آن ها برای حمایت از ما متحمل شده اند به خاطر بیاوریم.

دعا کنیم و از خداوند بخواهیم به ما سعه صدر عطا کند تا هم توفیق خدمت به آنها را داشته باشیم هم نسبت به آن ها سخت نگیریم همان گونه که آن ها در زمان ناتوانی های ما به وقت کودکی بر ما سخت نگرفتند.

در طول روز و هفته وقت هایی را به آن ها اختصاص بدهیم و به طور ویژه خدماتی را برایشان انجام بدهیم که دوست دارند و از آن لذت می برند، با این کار به افزایش پذیرش، محبت و مودت بین قلب خودمان و قلب آن ها کمک کنیم.

پرستار سالمند در منزل امداد پرستاران مبین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *