تحریک مغزی و درمان وسواس – پرستار در منزل

پرستار در منزل
تحریک مغزی و درمان وسواس – پرستار در منزل

بخش(۲) در این مقاله به بررسی تحریک مغزی و درمان وسواس – پرستار کودک ، سالمند و بیمار در منزل می پردازیم.

۴) روش جراحی تحریک مغزی :

فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب در مورد نحوه جراحی تحریک عمقی مغز توضیح داد:به روش استروتاکسی انجام می شود؛ به این صورت که وسیله ای روی سر بیمار تحت بی حسی موضعی و در شرایطی که بیمار هوشیار است، بسته می شود، ام آر آی یک میلیمتری با پروتکل خاصی گرفته می شود و سپس این اطلاعات به سیستم رایانه ای منتقل و مختصات آن از طریق محاسبات رایانه ای محاسبه می شود و به این طریق ما مختصات فضای هر نقطه ای از مغز را که بخواهیم به آن دسترسی داشته باشیم، با دقت بسیار بالا (کمتر از نیم میلیمتر) به دست می آوریم.


درباره مرکز مبین

مرکز مبینموسسه امداد پرستاران مبین با مجوز، و عقد قرار داد رسمی به شماره ثبت ۱۶۱۵ و شناسه ملی ۱۴۰۰۵۵۰۰۱۸۶ افتخار دارد در طول مدت فعالیت خود در زمینه پرستاری کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار در منزل و بیمارستان کارفرمایان خود را در سطح قابل قبولی راضی نگه داشته و شرایط و ملزومات رضایت مندی ایشان را توسط کارشناسان ، مشاورین مجرب ، تحصیل کرده و مسئولیت پذیر این موسسه فراهم نموده است.

http://mobincoo.com/wp-content/uploads/2015/12/800.jpg

شهر سلامتی

۵۰۰۰ مقاله روزانه از برترین سایت های ایران

موسسه امداد پرستاران مبین


پرورش گفت:نقاط مورد نظر مغز در این جراحی، هسته های عمقی مغز هستند که دارای تجمعی از نورون ها می باشند؛ این هسته های عمقی مغز که تعدادشان زیاد است، نقش بسیار عمده ای در برخی اعمال مهم بدن مانند درجه حرارت، تنظیم خواب و بیداری، هوشیاری و تنظیم حرکات بدن دارند که اختلال در عملکرد این هسته های عمقی می تواند باعث بروز بیماری های عمده ای در فیلد بیماری های اعصاب و روان شود.

پرستار در منزل
پرستار در منزل

وی افزود:برای ما بسیار مهم است که برای دسترسی به این هسته ها دقت بالایی داشته باشیم زیرا مجاورت های خیلی حساسی دارند و در قسمت های خاصی از مغز قرار دارند؛ به همین دلیل است که از روش جراحی بسته و ایجاد یک سوراخ در مغز در مسیرهای کاملا بی خطر استفاده می کنیم تا از طریق آن به نقاط موردنظر مغز دسترسی پیدا کنیم.

پرورش ادامه داد:سپس پنج الکترود بسیار ظریف وارد مغز می شود و آنها را به سیم هایی وصل کرده و ثبت الکتروفیزیولوژی می کنیم. یعنی امواج هسته های مغزی را ثبت می کنیم تا ثابت کنیم جایی که انتخاب کردیم برای کاشت الکترود، صحیح است و در واقع بررسی مجدد انجام می دهیم.

وی گفت:بعد از اینکه امواج را ثبت کردیم، تحریک انجام می شود تا بررسی مجدد دیگری انجام شود تا متوجه شویم در کجا بهترین ثبت را داشتیم و مغز را تحریک می کنیم؛ در این حالت بیمار کاملا بیدار می شود و می تواند همکاری کند و بررسی می کنیم که آیا عارضه ای دارد یا ندارد و اگر عارضه ای نداشت، الکترود را خارج می کنیم و سپس الکترودهای دائمی که قطری در حدود یک و نیم میلی متر دارند، در عمق مغز می گذاریم.

پرورش اظهار کرد:در نهایت این الکترود از زیر پوست به یک باتری وصل می شود که از بیرون قابل کنترل است و توسط آن می توان به باتری برنامه های لازم را داد و وضعیت بیماران را پیگیری کرد.

وی خاطرنشان کرد:در نهایت برای همه بیماران (پارکینسون، دیستونی، لرزش، تیک و وسواس) دو الکترود در مغز، یک سیم از زیر پوست و یک باتری در زیر قفسه سینه نصب می شود که از طریق یک سیستم کنترلی در بیرون بدن کنترل می شود.

هزینه جراحی در ایران و جهان :

پرورش گفت:این جراحی در آمریکا ۲۶۰ هزار دلار و در اروپا ۱۲۰ هزار پوند هزینه دارد اما در ایران تنها با هفت میلیون تومان که حدود نیم درصد کشورهای دیگر است، انجام می شود.

وی ادامه داد:در ایران بیمه ها هزینه این جراحی را پرداخت می کنند و همان وسایلی که بالاترین سطح استانداردهای جهانی را دارند و در آمریکا و اروپا برای بیماران به کار می رود، در ایران نیز برای بیماران استفاده می شود.

کیفیت جراحی در ایران (عارضه زیر یک درصد) :


پرستار سالمند در منزل

مراقبت و پرستار در منزل


پرورش در مورد کیفیت انجام این جراحی در ایران گفت:آمار عوارض جراحی هایی که در ایران انجام شده است، قابل مقایسه با جهان نیست؛ آمار استاندارد عفونت ها در جهان هشت درصد است اما در ایران زیر یک درصد است.

وی افزود:با این حال گاهی دیده می شود که بیماران برای انجام این جراحی به خارج از کشور می روند و به رغم صرف هزینه های گزاف با مشکلاتی مانند عفونت مواجه شده و در مراجعه به ما مجبور می شویم الکترودها را از مغز آنها خارج کنیم.

** افق جراحی تحریک مغزی در ایران :

عضو تیم جراحی فانکشنال بیمارستان رسول اکرم ابراز امیدواری کرد که بتوانیم این جراحی را برای بیماران دیگر نیز انجام دهیم.

پرورش افزود:جراحی دیگری نیز برای اولین بار در جهان توسط تیم جراحی فانکشنال بیمارستان رسول اکرم انجام شده، اما از آنجا که اعلام نتایج آن هنوز خیلی زود است، فعلا خبر آن را اعلام نمی کنیم و اطلاع رسانی آن را به فرصت دیگری موکول می کنیم.

دکتر غلامعلی شهیدی نیز فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب و از اعضای تیم جراحی فانکشنال بیمارستان رسول اکرم (ص) در این نشست خبری گفت:گاهی در برخی بیماری ها، مدارهای مغزی یا فعالیت بیش از حد دارند یا فعالیت کافی ندارند؛ کاشت الکترود در یک نقطه استراتژیک در هر یک از این مدارها می تواند به کاهش علائم مورد نظر کمک کند اما به معنای برطرف شدن کامل بیماری نیست.

وی افزود:اینها بیماری های اولیه هستند که مغز بیمار در اثر این بیماری ها به صورت نادرست عمل می کند و ما با این روش آن را تنظیم می کنیم؛ مانند باتری که برای قلب می گذارند که ریتم قلب را تنظیم کنند، ما نیز باتری برای مغز می گذاریم تا فعالیت مغز را در محدوده دلخواه تنظیم کند.

شهیدی گفت:هر کدام از این الکترودها با هدف خاصی در مغز گذاشته می شود و باید ابتدا بررسی می شود که منعی برای انجام جراحی نداشته باشند، عوارض احتمالی جراحی برای بیمار ارزیابی شود و بیمار به درستی انتخاب شود و هدفی که برای آن الکترودگذاری می شود، باید صحیح انتخاب شود.

** شیوع حدود پنج درصدی وسواس در ایران و جهان :

دکتر کاظم ملکوتی معاونت دانشگاه علوم پزشکی ایران متخصص روانپزشکی و عضو تیم جراحی فانکشنال در فیلد روانپزشکی بیمارستان رسول اکرم هم گفت:بیماری وسواس بین سه تا پنج نفر به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت در ایران و جهان شیوع دارد، شیوع آن سن خاصی ندارد اما آغاز آن بیشتر بین سنین ۱۵ تا ۲۵ سالگی است.
وی افزود:وسواس جزو ۱۰ بیماری اولی است که بار مالی زیادی بر بیماران و خانواده های آنان تحمیل می کند و طبق پیش بینی های صورت گرفته تا سال ۲۰۲۰ به رده چهارم این فهرست می رسد.

ملکوتی ادامه داد:حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد موارد وسواس شدید می شود و ممکن است به درمان های دارویی پاسخ ندهد و اگر رفتار درمانی هم برای آنها انجام شود، ممکن است میزان جواب دادن آنها به درمان ها به حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد برسد؛ بنابراین برای این بیماران می توان روش جراحی تحریک مغزی را انجام داد،

البته باید بررسی های لازم روی آنها صورت گیرد تا کاندید جراحی باشند. وی در توضیح بیماری وسواس گفت:وسواس یعنی افکار و رفتار آزاردهنده ای که فرد می خواهد از آن رها شود اما نمی تواند؛ بیمار می داند که این افکار و رفتار ناشی از این افکار اشتباه هستند و از این افکار و رفتار آزار و آسیب می بیند اما نمی تواند خود را از آنها رها کند.

پرستار کودک در منزل # پرستار سالمند در منزلپرستار کودک و سالمند و بیمار #  نگهداری از کودک در منزل # پرستار در منزل # پرستاری سالمند در منزل # نگهداری سالمند در منزل # مرکز خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل # mobincoo.com – امداد پرستاران مبین # پرستار بیمار در منزل و بیمارستان # پرستاری از سالمند – نگهداری کودک و سالمند # قیمت پرستار سالمند در منزل # قیمت پرستار کودک در منزل # هزینه نگهداری از سالمند در منزل # استخدام پرستار کودک # استخدام مراقب سالمند # مراقبت از سالمند # نگهداری از سالمند # مراقبت از سالمند در منزل

یک دیدگاه در “تحریک مغزی و درمان وسواس – پرستار در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *