تاثیر مهره ها و دیسک کمر در بدن

قیمت پرستار سالمند
تاثیر مهره ها و دیسک کمر در بدن
نگهداری از سالمند – پرستار سالمند در منزل

در این مقاله اطلاعاتی در خصوص چگونه وزوز گوش را  برطرف کنیم؟ – قیمت پرستار سالمند در منزل – نگهدار کودک و سالمند میپردازیم.

میان مهره های گردن (به جز بین مهره اول و دوم) دیسک وجود دارد. همچنین دیسک در ناحیه ی سینه و ناحیه کمر هم وجود دارد. در این مقاله از تمام اطلاعاتی که باید در مورد دیسک بدانید را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که این مقاله را از دست ندهید و حتما مطالعه کنید. با ما همراه شوید.

دیسک درکدام مهره‌ها مشاهده می‌شود؟

در ناحیه توراسیک یا سینه‌ای و ناحیه کمری بین هردو مهره دیسک داریم. واحد‌های حرکتی در بدن ما مهره‌ها هستند. همچنین دیسک‌ها و لیگامان‌هایی که دیسک را به مهره‌ها وصل می‌کنند و همه این عوامل انحناهایی را در ستون فقرات بدن ما ایجاد می‌‌کنند.

آیا قوس گردن در بدو تولد وجود دارد؟

خیر. قوس گردن در نوزاد به این شکل وجود ندارد‌. قوس گردن به آهستگی تشکیل می‌شود. قوس طی فعالیت انسان شروع به تکامل می‌کند. تقریبا در سن مدرسه فرد از نظر انحناها به بلوغ می‌رسد.

نقش دیسک در بدن ما چیست‌؟

دیسک نیروهایی را که به بدن می‌رسد، توزیع می‌کند. یعنی وقتی فشار به ستون فقرات ما وارد می‌شود، این فشار به تمام مهره‌های ستون فقرات ما توزیع می‌شود و اجازه نمی‌دهد کل نیرو را فقط یک ناحیه متحمل شود. چون درصد زیادی از دیسک را آب تشکیل می‌دهد که توزیع‌کننده نیروست.

دیسک به خاطر ساختارش بشدت در برابر ضربه مقاوم است. ممکن است افرادی درد گردن یا کمر داشته باشند، اما هیچ اطلاعی از مشکل دیسک خود نداشته باشند. این افراد به علت تصادف و بعد از انجام آزمایشاتی مثل ام‌آرآی برای پیداکردن شکستگی احتمالی، به طور اتفاقی متوجه مشکل دیسک‌شان می‌شوند. البته این که تصادف یا ضربه باعث بیرون‌زدگی یا فتق دیسک یا پارگی دیسک شود، بسیار نادر است‌. دیسک پاره شده به علت تصادف یا ضربه را مثل شکستگی مهره، صدمه به ستون فقرات یا آسیب لیگامان درمان می‌کنیم.


پرستار بیمار در بیمارستان

هزینه پرستار سالمند در منزل


آیا پریدن یا طناب زدن باعث آسیب به دیسک می‌شود؟

خیر.

چه عواملی بر تخریب دیسک نقش دارد؟

زمینه ژنتیک و عوامل محیطی روی فرسایش یا تخریب آن موثرند. الگوی زندگی افراد نیز نقش مهمی دارد. زندگی پشت میزنشینی،‌ استفاده زیاد از رایانه، تبلت و تلفن همراه، مصرف سیگار و دخانیات روند فرسایش دیسک را تسریع می‌کنند. ما حتی بیماران ۱۶یا ۱۸ساله‌ای را مشاهده می‌کنیم که به خاطر مصرف سیگار دیسک‌های متعدد کم آب دارند. تا حدی که دیسک برایشان مشکل‌ساز شده است.

بلند کردن وزنه سنگین هرچند بلافاصله مشکل‌ساز نمی‌شود، ولی می‌تواند در طول زمان روند فرسایش دیسک را تسهیل کند. فتق دیسک بین مهره‌ای بسته به شدت آن، علائم یکطرفه یا دوطرفه ایجاد می‌کند. اگر در ناحیه کمر باشد درد به پاها می‌زند‌. اگر در گردن باشد درد به دست می‌زند. اگر در ناحیه پشتی باشد درد کمربندی و ضعف اندام تحتانی را ایجاد می‌کند.

اگر دیسک آسیب ببیند، همچنین آسیب عصب وجود داشته باشد، چه نشانه‌هایی دارد؟

آسیب به دیسک درد تیــر کشــــنده ایجاد می‌کند،‌ ولی وقتی آسیب به عصب وارد می‌شود، علاوه بردرد تیرکشنده، بیمار گزگز و مورمورشدن، سوزن سوزن شدن و ضعف اندام را هم حس می‌کند. البته دیابت پنهان هم شبیه این دردها را اما با یک مقدار تفاوت ایجاد می‌کند.

آیا از دست رفتن آب دیسک الزاما یک بیماری محسوب می‌شود؟

خیر. این مساله یک روند طبیعی است و به سالخوردگی دیسک مربوط می‌شود‌. ما چیزی به عنوان داروی غضروف‌ساز نداریم‌. به‌طور مثال، غضروف نهنگ، آب را به دیسک برنمی‌گرداند. ما با کنترل مسائلی که باعث فشار به ستون فقرات می‌شود، می‌توانیم از کاهش آب دیسک پیشگیری و کاری کنیم که دیسک، مستعد بیرون‌زدگی نشود. فتق دیسک بالغ بر ۸۰ درصد موارد به درمان طبی جواب می‌دهد و جراحی در شرایط خاص انجام می‌شود.

منبع : سیمرغ

چه عواملی بر تخریب دیسک نقش دارد#دیسک در کدام مهره ها وجود دارد#نقش دیسک در بدن‌ # پرستار سالمند در منزل# پرستار کودک در منزل # پرستار سالمند # پرستار کودک # پرستار در منزل # پرستار نوزاد # پرستاری سالمند # نگهداری از سالمند # پرستار بچه # نگهداری سالمند # همراه بیمار #استخدام پرستار بیمار در بیمارستان # قیمت پرستار سالمند در منزل # استخدام پرستار کودک # قیمت پرستار کودک در منزل # پرستار بیمار در منزل # حقوق و دستمزد پرستار کودک در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *